Vagrant, Chef Solo, Chef Server ile Sunucu Yönetimi

Server programları

Vagrant, Chef Solo, Chef Server ile Sunucu Yönetimi

Mesajgönderen fortran » 04 Tem 2013, 13:50

Ebru Akagündüz: Vagrant, Chef Solo, Chef Server ile Sunucu Yönetimi

Bu yaz stajı 2 sistem yöneticisinin yanında yapıyorum. Öğreneceğim teknolojiler de gene sunucu bakımı, yönetimi üzerine olacak. Şuan çok fazla bilmediğim kavram olduğu için bir süreyi kavramları öğrenmeye, temel bir kaç deneme yapmaya ayırdık. Kullanmam gereken şeyler arasında tek bildiğim şey Ruby, kullanacağım diğer her şeyi ben de daha önce kullanmadım. Zaten on tane makine açayım onları yapılandıran betikler yazayım gibi bir düşüncesi olmuyor insanın durup dururken.

Dün Kaan kendi kullandıkları teknolojilerden bahsetti. Yeni duyduğum, öğrendiğim şeyler karşısında verdiğim standart tepki olarak "insanlar biliyorlar, insanlar yapıyorlar" oldu.

Çalışmaya önce Vagrant ile başladım. Vagrant sanal makine açarken istediğimiz özellikleri daha rahat verebildiğimiz bir araç. Örneğin ram ayarlarını bir Vagrantfile içerisinden makineyi ilk oluştururken yapabiliyoruz. Komut satırından yönetim yaptığımız için hızlı.

Chef solo kullanımı ilk Vagrantfile içerisinden yaptım. Vagrantfile içerisinden çalıştırılması gereken cookbookları tanımlayabiliyoruz. Bu şekilde Chef sunucusu, Chef istemcisi gibi konulara bakmadan temel bir cookbook çalışmasını ve dosyalarını inceleyebiliriz. Cookbooklar ise Chef'teki makinelerin nasıl çalışacağının adımları tanımlayan dosyalardan oluşuyor. Biraz Couchbase cookbookunun kodunu incelemiştim. Burada temel bir cookbook yapmışlar. Çalıştırıp denemedim henüz ama belgesinde Couchbase kurulumu ve yapılandırması sağladığı yazıyor, ama Couchbase'de yapılan diğer işlere destek vermiyor. Cookbooklar da temel olarak aşağıdaki işlemler sağlanabiliyor:

1) Düğüm (node) üzerindeki temel ayarlar
2) Dosya dağılımları
3) Versiyon kısıtlamaları, desteklediği platformlar
4) Recipes dizini içerisindeki dosyaların hangi tarife göre çalıştırılacağı

Cookbooklarda karşımıza çıkan kavramlardan kaynaklar (resources) ve sağlayıcı (provider) ise şu şekilde: Kaynaklar, Chef farklı görevler için çalışırken (paket yükleme, dosya sistemine erişme, servis çalışabilir durumda mı, hangi kullanıcı, hangi grup için, dosyaların nereye kopyalanacağı gibi) hangi sağlayıcının kullanılacağını söyler. Çünkü her kaynak bir sağlayıcı ile ilişkilendirilmiştir. Sağlayıcı ise bu çalışma işlemlerini sağlar. Yani sağlayıcı, kaynaktaki adımları tanımlar. Örneğin paket yüklemesinde "apt_package" kaynağı apt kullanan sistemler için yükleme yapar, bu kaynağın yapabileceği işlemler ise install, remove, upgrade gibi "action" kavramı olarak tanımlı. Bu temel örnekteki gibi cookbooklar içerisinde istediğimiz işlemleri sırayla işletebiliriz.

Chef ise sunucuları yerleştirmeyi yönetmeyi sağlayan bir alt yapıdır ve bu yönetim cookbooklar ile sağlanır. Her makinenin kendi platformuna uygun ve isteniyorsa aynı özelliklere sahip olması sağlanır. Chef'te kullanılan kavramlar ise sunucu, çalışma alanı, ve düğümler.

Çalışma alanı denilen kavram cookbookların konumudur. Ve her düğüm ihtiyaçlarına göre bir Chef istemcisi içerir.

Son olarak knifedan da bahsedeyim. Knife, Chef üzerinde işlem yapmak için kullanılan bir araç. Chef sunucusu kurulumunu ve kullanımını kolaylaştırıyor. Ben ilk olarak Chef'i depodan indirip yapılandırmak istedim, ancak İşbaran karşı çıktı, ben biraz direndim, derken knife ile kurulum sağladık. Çünkü knife ile kurulum gerçekten daha kolay oluyormuş. Bize kurulum sırasında çeşitli seçenekler sunuyor, ve dosyaları gerekli yerlere kendisi kopyalıyor.

ebruakagunduz.com
Kullanıcı avatarı
fortran
Forum Gurusu
Forum Gurusu
 
Mesajlar: 4491
Kayıt: 26 Kas 2006, 01:00

Dön Sunucu uygulamaları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron