Açık Kaynak Kod Bildirgesi

Linux hakkında merak ettiğiniz her şey...

Mesajgönderen resilence » 12 May 2005, 20:09

ulami yazdı:bence açık kaynak kod dünyasının mantığı hakkında biraz daha döküman okumanda fayda var. mesela en son çıkan kod bildirgesini okumayla başlayabilirsin...
:roll: :wink: :!:

kod bildirgesi?
neyse, en hakiki kaynaklar gnu.org'da bulabileceklerin...
Kullanıcı avatarı
resilence
Forum Gurusu
Forum Gurusu

Mesajgönderen Ceberrut » 12 May 2005, 20:50

Ben sorduğum sorunun cevabını biliyordum da aklıma şu takıldı, üniversitelerde Linux çekirdeği ya da gpl lisanslı projeler bitirme ödevi olarak veriliyor. Ben bir üniversitenin hocasından istediğimde, olumsuz yanıt aldım. Kendince haklı belki ama vermemek da tam doğrusu olmasa gerek.
Kullanıcı avatarı
Ceberrut
Üye
Üye

Mesajgönderen ulami » 13 May 2005, 10:24

selamlar..

açık kaynak kod bildirgesinden bahsediyorum www.acik-kaynak.org.tr adresinden yani..salt döküman olduğu için değil son okuduğum yazı olması ve beğenmiş olduğumdan dolayı.

çok bilmişlik yapmak istemedim :oops: ... :cry: sorry..! o başlığı yeni okuşmuştum eğer okumadıysa diye......

kolay gelsin..
Kullanıcı avatarı
ulami
Üye
Üye

Mesajgönderen resilence » 13 May 2005, 14:30

ilk mesajdaki "en son" kısmıyla takıldım, o sadece Türkiye'deki bir ilk ve şimdilik tek.
Kullanıcı avatarı
resilence
Forum Gurusu
Forum Gurusu

Mesajgönderen ulami » 13 May 2005, 16:50

:?: :?: :?:i don't understand..! banamı yazdın bilmiyorum ama herhalde seninle iletişim kopukluğumuz var.

anlamadım ama yazdığımla uzatmak istemedim sadece açıklık vermek istedim.. ok.. bende ondan bahsediyorum zaten türkiyede tek olması başka kurumların vs desteklemesi gibi. o yüzden okumayı önerdim.. :wink:

bol penguenli günler...!
Kullanıcı avatarı
ulami
Üye
Üye

Mesajgönderen ZioL » 09 Haz 2005, 11:30

merhaba,
Tüm yazılanları okudum ancak hala aklımda bazı sorular var ,üretici üretitiği bir ürünün telifini nasıl koruyabilir , tamam GPL mutlaka yazarın bilgilerinin korunmasını öngörüyor ama ben kötü niyetli biri isem herşeyi değiştirip kendi adımla başkasına satabilirim yani GPLin o maddesini kabul etmek kişiye kalmış sanki.

Birde açık kaynak bildirgesini okudum , oradada aklıma takılan bir şey oldu , yazılımlar platform bağımsız olmalı deniyor , doğrudur. Ben win bilgisayarımda filezilla , openoffice , thunderbird ve firefox kullanıyorum bunlar açık kaynak yazılımlar ama win versiyonları yani linuxteki bir programı alıp direkt windowsta kullanamıyorum kısacası sanki platform bağımsızlığı yok gibi (java uygulamalarındakinin aksine). .NET ilk çıktığı zamanlardaki ".NET platform bağımsızdır , tüm windows sürümlerinde çalışır" lakırdısını hatırlattı.

Daha öncede belirtmiştim , yeniyim , çok fazla şey bilmiyorum ve öğrenmek istiyorum. Kimseye hakaret yada alay amacı taşımıyorum , yazdıklarım anlatmak istediğimin dışında algılanırsa affola.
Kullanıcı avatarı
ZioL
Yeni Üye
Yeni Üye

platform bağımsızlık

Mesajgönderen Kandalf » 09 Haz 2005, 11:52

Platform bağımsızlık demek faklı işletim sistemlerinde de kullanılabilirliktir. .NET sadece Windows üzerinde çalışır. Yanıtını siz vermişsiniz zaten.

GPL ile soruya gelince bu konu GPL 3 sürümünde ele laınıyor ve geliştirilecek. Eğer kodunuzun sözünü ettiğinz biçimde kullanılması durumunda bu konularda destek olmak için kurumlar var. Kaldıki topluluk u konuda sizin de arkanızda olacaktır. Daha önce bu tür olaylar olmuş ve yargı yolu ile gereken yapılmıştı.

Görüşmek üzere...

:D
Ya kendimize bir yol bulacağız ya da bir yol yapacağız!
Kullanıcı avatarı
Kandalf
Moderatör
Moderatör

AÇIK KAYNAK KODU HAKKINDA YAZDIĞIM BİR YAZI

Mesajgönderen fsf_crusader » 07 Eyl 2005, 02:41

AÇIK KAYNAK FELSEFESİNİ ANLADIK MI?

Richard Stallman’ in kurduğu “Free Software Foundation” sitesine girdiğinizde ilk olarak
“Free software is a matter of liberty not price. You should think of "free" as in "free speech".”
(Özgür yazılım, fiyat değil özgürlük meselesedir. “Free” kelimesini “Konuşma
özgürlüğü”’ndeki gibi algılamalısınız”) cümlesiyle karşılaşırsınız. Çoğumuzun bildiği gibi
“free” kelimesi hem özgür, hem de “bedava” anlamına gelmektedir.

Stallman, yazılarında bir adım öteye giderek “açık kaynak kodlu yazılımı satabildiğiniz kadar
yüksek fiyata satın” der. Birçok insan GNU lisansının bunu yasakladığını sanır ve yanılır.
Evet; programın kendisini satamazsınız; ama başka şekillerde para kazanmanızı da engelleyen
bir engel yoktur: kurulumdan, servisten, hatta telefonla verdiğiniz destekten para
kazanabilirsiniz ve bu en doğal hakkınızdır.

Maalesef tanıdığım birçok Linux fanatiği arkadaşın bile bundan haberdar olmadığını
farkettim! Maalesef diyorum çünkü Linux ve genel olarak açık kaynak kodunun para
getirebilir bir faaliyet olmadığını zannetmek, açık kaynak kodunun önündeki en büyük engel.
Doğal olarak hepimiz, -babamız kapalı kaynak kodlu yazılımlardan milyonlarca dolar servet
edinmediyse!- hayatımızı kazanmak zorundayız. Bu yüzden, çoğu açık kaynak fanatiği insan
bile eline bir Microsoft, Oracle veya Cisco sertifikası almak için hayatını çürütmekte ve açık
kaynak koduna destek yerinde saymakta.

Linux ve açık kaynak para kazandırır! AÇIK KAYNAK KODUNDAN PARA KAZANMAK
MÜMKÜNDÜR; HATTA STALLMAN BİLE BUNU ŞİDDETLE ÖNERMEKTEDİR! Bir
şirkete Linux ağı kurarak para kazanabilirsiniz; Linux üzerinde çalışan uygulama geliştirerek
para kazanabilirsiniz; ASP yerine PHP kullanarak web sitelerinden para kazanabilirsiniz,
Linux tabanlı bir video cihazı yaparak para kazanabilirsiniz. Hatta Apache, PHP, Linux kitabı
yazarak para kazanabilirsiniz. Bizi sınırlayan hiçbirşey yok!

İkinci olarak, Linux’la ilgili, tabiki farkında olmadan söylenen en negatif şeyi söyleyeceğim:
“Beleş işletim sistemi”

Bugün Türkiye’ de bilgisayar işinden para kazananların ezici çoğunluğu 30 yaşın altında veya
kenarındadır. Öte yandan, bu grubun müşterilerinin çoğunluğunu 30 yaşın oldukça üstündeki
bir kesim oluşturur ve bilgisayarla ilgili deneyimlerinin çoğu kötü deneyimlerden ibarettir. Bu
kesim, hiç de eleştirmeyeceğim, bilgisayarlara soğuktur. Çünkü bilgisayarla tanışmaları çok
geç olmuştur, en ihtiyacı oldukları anda bilgisayarları çökmüştür, çalıştıkları bilgisayarcılarla
sorunları vardır, hatta birçoğu kazıklandığını sanmış veya anlamıştır.

Hep şu yanlış yapılıyor: bir firmada 5 bilgisayar var, 10 senedir Windows kullanılıyor.
Zamanında 500 dolar gibi bir para verip 5 lisans almışlar. İyi ya da kötü; en azından “huyunu”
biliyorlar. Sonra biz kalkıp “Yeni bir işletim sistemi çıktı, hem de beleş” diyoruz. Zaten
“yeni” diyerek ilk anda şüpheyi oluşturduk; sonra bir de bedava diyerek insanları iyice
şüpheye düşürüyoruz.

Gelmek istediğim nokta şu: Linux artık “oyuncak işletim sistemi” imajından kurtulmalı ve iş
hayatında kendine yer edinmeliki yaygınlaşsın. İnanın bana, iş ilanlarında “Linux
kullanabilen..”, “Openoffice tecrübesi olan” gibi kelimeler yeralmaya başlamadıkça Linux ve
“özgür yazılım” asla yaygınlaşmayacak.

Linux camiası, maalesef Stallman ve Torvalds’ın aşılamak istediği düşünce yapısını yeterince
anlamadı. Linux’ u bir işletim sistemi olarak görmek yanlıştır; Linux’ un bir felsefesi vardır.
Bu felsefenin özünde paylaşmak, emperyalizm karşıtlığı ve yardımlaşma vardır. “Masaüstüm
KDE’mi olsun GNOME’mu?” tarzı tartışmalar ne bizi, ne de açık kaynak yazılımı, Linux’ u
geliştirmez ve biryere götürmez.

Öncelikle kendimize şunları sormalıyız:

1.Çoğumuz bilgisayarla çocukken tanıştık. Milli Eğitim Bakanlığı her okula bilgisayar
sokmayı kafasına koydu, güzel. İşletim sistemi? Bu alıntı turk.internet.com’dan…

“Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk de, Microsoft
işletim sistemine alışan insanların onu terk etmesinin zor olduğunu söyledi. Aktürk, Linux
Yetkinlik Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, "Işletim sistemi şehirler gibidir.
Alıştıktan sonra terk etmesi zordur. Microsoft işletim sistemine alışan insanların da onu
terk etmesi zor oluyor" dedi.”

Bizim çocuklarımız hangi işletim sistemiyle büyüyecekler? Peki Linux camiasının buna
tepkisi ne oldu?

2.”Bilgisayar kullanıcısını bilinçlendirme platformu” gibi ne idüğü belirsiz bir “platformla”
karşılaştık; buna tepkimiz ne oldu?

3.Neden Linux’ un 30 yıllık mazisi olan, Internet’in hemen hemen tüm teknolojilerini
başından beri bünyesinde bulunduran, son derece sağlam, güvenilir ve akademik bir
sistem olan *NIX üzerine kurulduğunu söylemekten çekiniyoruz? Birçoğumuz; böyle
yaparak Torvalds’ı yücelttiğini bile sanıyor; bu çok yanlış: dünyada belki 1 milyondan
fazla işletim sistemi çekirdeği yazabilecek düzeyde insan var ve bunlardan sadece biri
“devrim” yapabildi ki o da Linus Torvalds..Üstelik şunu da unutmayalımki bu şeyin adı bir
“işletim sistemi”; kernel değil! Linux üstünde en az yüzbinlerce insanın çok büyük emeği
var ve onlar olmadan Linux’ da olmazdı.

4.Kaç Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı çeviri dışında açık kaynak koda entelektüel anlamda
katkıda bulundu?

5.Kaçımız Linux’tan bir işletme sahibine bahsederken fiyatın aslında hiç de önemli
olmadığının farkında? Çoğu insan, bir işletim sistemine 100$ veriyor ve bunu da sadece
“güvenilirlik satın almak adına” yapıyor. İnsanlar lisanslı ve kapalı bir işletim sistemi
aldığında, ileride bilgisayarı ya da işletim sistemi çöktüğünde “garantiden yararlanacağını
sanıyor.” Bu doğal bir davranış biçimi; onca işin arasında doğal olarak birde çöken
bilgisayarlar ve işletim sistemleriyle uğraşmak istemezsiniz..

Peki kaçımız bu işletim sisteminin lisans sözleşmesini okuduk ve KESİNLİKLE HİÇBİR
GARANTİ VERİLMEDİĞİNİ biliyoruz? Bunu kaç kişiye anlattık?

6.Neden bunca senedir devlet organlarına baskı yapabilecek bir sivil toplum örgütü haline
gelemedik?
Kullanıcı avatarı
fsf_crusader
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen fsf_crusader » 12 Eyl 2005, 11:01

Sanırım hafta sonuna kadar MEB'in Microsoft ürünleri kullanmak için anlaşma yapmasıyla ilgili bir imza kampanyası başlatacağım..Aslına bakarsanız, imza metninden bu işi yapacak PHP koduna kadar herşey hazır. Öte yandan işlerim dolayısıyla kritik bir hafta; belli de olmaz hemen yarın bile başlayabilir. Bu konuda lütfen kendi mail listelerinizi oluşturarak kampanyayı tüm tanıdıklarınıza duyurmak için hazırlıklarınızı yapın.

GNU/Linux'un okullara girmesi en önemli kalemiz olur ve bu kale düşerse inanın bana GNU/Linux bir avuç insanın kurcaladığı bir sistem olarak kalır.
HERKESİN DUYARLILIK GÖSTERMESİNİ BEKLİYORUM.

Sitenin adres(ler)i:www.acikkaynaktr.org ve www.acik-kaynak.org
Kullanıcı avatarı
fsf_crusader
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Re: Açık Kaynak Kod Bildirgesi

Mesajgönderen sitekur » 07 Şub 2013, 17:28

Kusura bakmayın tam bilemiyorum açıkkaynak kod hakkında biraz daha bilgi verebilirmisiniz.Yanlış anlamayın benim internet sitelerim var hatta internetten para kazanma konularını da anlatıyorum ama bu açık kaynak kodlar hakkında bilgim çok eksik yardımcı olursanız sevinirim.Sitemde bu eksiği çok tabide hatta bana eksiklerimi söylerseniz memnun olurum http://www.internettenparakazanmarehberi.com/
sitekur
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Dön Linux genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 2 misafir