Açık Kaynak Kod Bildirgesi

Linux hakkında merak ettiğiniz her şey...

Açık Kaynak Kod Bildirgesi

Mesajgönderen skelyus » 21 Şub 2005, 13:42

selamlar,

www.acik-kaynak.org.tr adresinde Açık Kaynak Kod Bildirgesi yayınlanıyor. bu bildirgenin altına dernekler, sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve çeşitli kurumlar ya da bu kurumlardan çalışanlar imza koyuyorlar. Açık Kaynak Kodu Destekleriyorum linkine tıklayarak adınız soyadınız ve kurumunuzu bildirip siz de destek verebilirsiniz.

bu arada nerelerden destek verildiğini de görebilirsiniz...
Ya bir yol bulacağız, ya da bir yol açacağız!
Kullanıcı avatarı
skelyus
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen guvenc » 21 Şub 2005, 17:21

Bence bu konu sabitlenmeli.Ve tüm Linuxnet kullanicilari bu bildirgeye imzasini atmali.
Kullanıcı avatarı
guvenc
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen phoenix87 » 21 Şub 2005, 21:54

bencede ... herkes imzasını atsın
http://www.KaraTahta.org
http://www.KaraTahta.org/Forum
Bilgiyi Paylaşmayı ve Linux Sevenlerin Buluşma Noktası
Kullanıcı avatarı
phoenix87
Üye
Üye

Mesajgönderen resilence » 22 Şub 2005, 20:56

"herkes imzasını atmalı" vb. sözlerden çok okumalısınız, düşünmelisiniz benzeri söylemler daha uygun olacaktır...
Kullanıcı avatarı
resilence
Forum Gurusu
Forum Gurusu

Mesajgönderen skelyus » 22 Şub 2005, 22:45

resilence yazdı:"herkes imzasını atmalı" vb. sözlerden çok okumalısınız, düşünmelisiniz benzeri söylemler daha uygun olacaktır...

sana katılmakla birlikte, aslında arkadaşların ifade etmek istediklerinin de senin söylediğinle çeliştiğini düşünmüyorum
Kullanıcı avatarı
skelyus
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen resilence » 24 Şub 2005, 20:25

düşüncelerde çelişki yok tabii ama düşünceyi ifade etme ve algılama konusunda dikkate alınması gerekenler var. "imzasını atmalı" cümlesi şahsen bana itici geliyor bunun yerine "okumalı" cümlesi insiyatifin kişide olduğunu belirtiyor...
Kullanıcı avatarı
resilence
Forum Gurusu
Forum Gurusu

Mesajgönderen skelyus » 24 Şub 2005, 22:17

haklı olabilirsin ama birbirimizi anlama konusunda biraz daha esnek olabiliriz diye düşünüyorum, yine de benim önemsemediğim bir noktayı senin önemsemenden daha doğal olan birşey olamaz...
Kullanıcı avatarı
skelyus
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen resilence » 25 Şub 2005, 21:35

demokrasiyi seviyorum :D :wink:
Kullanıcı avatarı
resilence
Forum Gurusu
Forum Gurusu

nereye kadar acik kod?

Mesajgönderen zaveko » 07 May 2005, 15:27

merhaba,
linux kullanmaya basladigimdan beri su acik kaynak kod hikayeleriyle karsilasiyorum. daha once cok az rastladigim, bu yeni farkina vardigim mucadeleyi daha iyi anlayabilmek icin 1,2 saat arastirdim okudum ama ya yanlis anladim yada acik kaynak kod beni ikna edemedi.

acik kaynak kod, ticari yazilim yazilmasina karsi midir?
ticari yazilim yazmak, acik kaynak kod camiasinin karsisinda olmak midir?

bir grubun sabah aksam calisip bir software uretmesinin karsiliginda para kazanmasina acik kaynak kod felsefesi karsi midir?

yoksa ben yanlis mi anliyorum
Kullanıcı avatarı
zaveko
Üye
Üye

Mesajgönderen skelyus » 07 May 2005, 16:24

hayır,

açık kaynak kodla çalışmak ticari yazılım üretmenin karşısında değildir. adından da anlaşılacağı üzere bir yazılımın açık kaynak kodlu olması "kaynak kodunun herkese açık" olmasıdır. siz kaynak kodunu açık tutararak ticari bir yazılım da geliştirebilirsiniz. önemli olan bu yazılımın ücretli olması değil kaynak kodunun açık olması ve herkesçe paylaşılabilmesidir.

konuyu daha iyi anlamak için www.gnu.org a göz atabilirsin...ya da http://tr.wikipedia.org/wiki/GPL a bakabilirsin...

kolay gelsin :D
Kullanıcı avatarı
skelyus
Moderatör
Moderatör

gpl lisansi

Mesajgönderen zaveko » 08 May 2005, 12:18

iyi ama, gpl lisansini okuduguma gore bu lisans bir programin degistirilme dagiltilma kullanilma hakkini veriyor. bu durumda ornegin bir sirket bir software firmasina ucret karsiligi bir program yazdirsa, bu firma da programi yazip, kaynak kodunu acsa, bu baska sirketlerin hic para odemeden bu programi kullanma, degistirme ve dagitma hakkina sahip olmasina izin vermiyor mu
Kullanıcı avatarı
zaveko
Üye
Üye

Re: gpl lisansi

Mesajgönderen resilence » 08 May 2005, 13:37

zaveko yazdı:iyi ama, gpl lisansini okuduguma gore bu lisans bir programin degistirilme dagiltilma kullanilma hakkini veriyor.

değiştirme, dağıtma, kullanılma, kullandırma hakkı veriyor ama orjinal yazarın bilgileri değiştirilemiyor ya da sahiplenilemiyor.

zaveko yazdı:bu durumda ornegin bir sirket bir software firmasina ucret karsiligi bir program yazdirsa, bu firma da programi yazip, kaynak kodunu acsa, bu baska sirketlerin hic para odemeden bu programi kullanma, degistirme ve dagitma hakkina sahip olmasina izin vermiyor mu

şöyle ki, örnek şirket yazılım şirketiyle yaptığı sözleşmede yazılım haklarının kendilerine ait olduğunu beyan ederlerse yazılım şirketi dediğinizi yapamaz.
gpl ücret konusunda birşey garanti etmez, isteyen ücretli isteyen ücretsiz dağıtır. ayrıca gpl değiştirme/dağıtma konusunda oldukça katı bir koruma politikasına sahip, gpl ile lisanslanan eseri dağıtmak isterseniz ya da eser üzerinde değişiklik yapıp değişmişini dağıtmak isterseniz gpl ile dağıtmak yani yanında kaynak kodu vermek zorundasınız.
Kullanıcı avatarı
resilence
Forum Gurusu
Forum Gurusu

Mesajgönderen Ceberrut » 08 May 2005, 15:42

Peki kaynak kodu üçüncü kişilere dağıtma zorunluluğumuz var mı? mesela bir firma için büyük bir proje geliştirdik ve iyi bir paraya sattık. Yanında kaynak kodunu da firmaya verdik. Güzel. Adamın teki çıkar da bizden bu firma için hazırladığımız projelerin kaynak kodunu isterse kodu ver-me-me hakkımız var sanırım.
Ayrıca firmanın elinde kaynak kodu olması kadar firma için güzel bir şey olamaz. Hizmet aldığı yazılım firmasını beğenmezse, gider elinde kaynak kodlarıyla, üzerinde istediği değişikliği daha az maliyetle yaptırır. İşletmelerin bu bilince varması ne kadar zaman alır acaba.
Kullanıcı avatarı
Ceberrut
Üye
Üye

Mesajgönderen resilence » 08 May 2005, 16:36

Ceberrut yazdı:Ayrıca firmanın elinde kaynak kodu olması kadar firma için güzel bir şey olamaz. Hizmet aldığı yazılım firmasını beğenmezse, gider elinde kaynak kodlarıyla, üzerinde istediği değişikliği daha az maliyetle yaptırır. İşletmelerin bu bilince varması ne kadar zaman alır acaba.

özel işletmeler biraz biraz bilinçli ama devletin üst düzey yöneticileri ne zaman bilincine varacak meçhul...

Ceberrut yazdı:Peki kaynak kodu üçüncü kişilere dağıtma zorunluluğumuz var mı? mesela bir firma için büyük bir proje geliştirdik ve iyi bir paraya sattık. Yanında kaynak kodunu da firmaya verdik. Güzel. Adamın teki çıkar da bizden bu firma için hazırladığımız projelerin kaynak kodunu isterse kodu ver-me-me hakkımız var sanırım.

dağıtma zorunluluğunuz yok, bu geliştiricinin insiyatifindeki bir durum. gpl ile lisanslanan bir yazılımı kullanılması için veriyorsanız yanında kaynak kodunu da bir şekilde sunmalısınız o kadar.
Kullanıcı avatarı
resilence
Forum Gurusu
Forum Gurusu

Mesajgönderen ulami » 12 May 2005, 17:56

bence açık kaynak kod dünyasının mantığı hakkında biraz daha döküman okumanda fayda var. mesela en son çıkan kod bildirgesini okumayla başlayabilirsin...
:roll: :wink: :!:
Kullanıcı avatarı
ulami
Üye
Üye

Sonraki

Dön Linux genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir