Lazarus Hatası!!!Yardım

Lazarus Hatası!!!Yardım

Mesajgönderen RoHanRHu2 » 07 Kas 2006, 16:22

Arkadaşlar ubuntu 6.06 dapper drake kullanıyorum lazarus u derledim çalıştı forma button yerleştiriyorum ve çifttıklıyorum ve şu hatayı alıyorum
Kod: Tümünü seç
File "lcl/lclclasses.pp" not found.

daha önce lazarus fpc ve fpcsrc birlikte olan rpm paketini deb yaparak onu kurmuştum ama olmamıştı birde
fpc-2.0.4.i386-linux.tar bu dosyayı kurdum
Lütfen yardım edin :cry:
Kullanıcı avatarı
RoHanRHu2
Üye
Üye

Mesajgönderen RoHanRHu2 » 07 Kas 2006, 17:08

Arkadaşlar
fpc-1.9.6-050102.i586.rpm
fpcsrc-1.9.6-050102.i386.rpm
Bu dosyaları .Debe çevirip kurdum ve artık oluyo YAŞASIN LİNUX YAŞASIN DEBİAN UBUNTU VE ÖZGÜR YAZILIM İŞTE BU :D :D :D :D :D :D
Kullanıcı avatarı
RoHanRHu2
Üye
Üye

Mesajgönderen hasan058 » 11 Kas 2008, 22:43

kardeş aynı sorunu bende yaşıyorum ama henüz yeni bir kullanıcıyım ne demek istedin anlamadım tam açıklayarak yazarsan sanazahmet iyiolur neyi nasıl yapmalaıyım yardımın için şimdiden sağol
Kullanıcı avatarı
hasan058
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen virss » 11 Kas 2008, 23:31

Bu durumda tek çare .rpm paketlerini .deb paketlerine çevirmek. (K)Ubuntu'da bu içi yapan Alien adlı güzel bir konsol uygulaması var. Alien'i
Kod:
sudo apt-get install alien
komutu ile rahatlıkla kurabiliriz. Alien kurulduktan sonra, artık konsoldan .rpm paketlerini, .deb paketlerine çevirmek mümkün.

Kod:
sudo alien paketadı.rpm
komutu ile .deb paketine çevirmek istediğimiz rpm paketini, kolayca dönüştürebiliriz. çevirdiğimiz paketi Paketadı.deb olarak, başlangıç klasörünün içinde bulabiliriz. Bunu kurmak için, üzerine çitf tıklamak, ya da

sudo dpkg -i paketadı.deb

komutunu vermek yeterli.

Bir başka yöntem de,

sudo alien -i paketadı.rpm

komutunu kullanmak. Bu komutla rpm paketi, deb paketine dönüştürülecek ve kurulacaktır.

Ancak her .rpm paketini kurmak, sistemin işleyişi açısından doğru olmayabilir. Bu nedenle bir program kurarken, varsa .deb paketlerini kurmak en doğru olanı. Alien son çare olmalı.
Kullanıcı avatarı
virss
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen elektronist » 12 Kas 2008, 11:27

hasan058 yazdı:kardeş aynı sorunu bende yaşıyorum ama henüz yeni bir kullanıcıyım ne demek istedin anlamadım tam açıklayarak yazarsan sanazahmet iyiolur neyi nasıl yapmalaıyım yardımın için şimdiden sağol

Aynı sorun derken Lazarus kurulumundan bahsediyorsanız, artık .deb paketleri de bulunuyor.

http://sourceforge.net/project/showfile ... _id=204004

Ancak son sürüm Gnome ve gtk2 kütüphanelerini kullanan bir dağıtımınız varsa, gtk2 kullanımının şu an için mümkün olmadığını belirteyim. Ne Lazarus IDE'sini ne de komponentleri gtk2 ile kullanamıyoruz. Umarım bir 11 ay daha geçmeden bu sorunu çözen bir güncelleme yaparlar.
Kullanıcı avatarı
elektronist
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen tasy » 12 Kas 2008, 13:59

bencede... ben onclick falan bile yapamıyorum... fedoranın depolarından yüklenen lazarusu kullanıyorum şuan... orda çalışmakta ancak ubuntuda çalışmıyor :(
Kullanıcı avatarı
tasy
Üye
Üye

Mesajgönderen hasan058 » 13 Kas 2008, 00:08

kardeş aynı sorun derken forma buton ekliyorum çifttıkladığımda butona birton yazı geliyor bunu nasıl halledebilirim ben lazarusu pardusada kurdum şu an hiç bir şekilde sorun yok.sonuş olarak bu sorunu ubuntuda yaşıyorum
Kullanıcı avatarı
hasan058
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen elektronist » 13 Kas 2008, 10:44

hasan058

Sizin sorununuz başka galiba. Daha önce Lazarus ya da Delphi kullanmamışsınız anlaşılan.

Forma buton ya da bir başka onClick olayı olan komponent eklediğinizde üzerine çift tıklarsanız size o komponentin onClick 'event'inin yapılacaklarını yazacağınız yer gelir. Bu kısım daha önce yazılmamışsa

begin

end;

olarak boş alandır. Buraya ne yapmak istiyorsanız yazarsınız. Lazarus kullanımında diğer işlemler de benzeri şekilde yapılır.

Geniş bilgi için eniXma'da Lazarus programlama yazılarına bakmanızı öneririm.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
elektronist
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen tasy » 13 Kas 2008, 13:29

Arkadaşlar benim sorunu daha farklı... yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. yeni konu açmak istemedim için burada dile getiriyorum.

lazarusu açarken aşağıdaki linkteki hatayı alıyorum;
http://img525.imageshack.us/my.php?image=eror1nv3.png

ignore diyorum ve buton koyup onclick yada herhangi bir olaya tıkladığım zamanda aşağıdaki hatayı alıyorum;
http://img84.imageshack.us/my.php?image=eror2kb4.png

ve şu mesaj gelio;
/usr/lib/lazarus/lcl/lclclasses.pp(32,3) Error: source not found: unit /usr/lib/fpc/2.2.0/units/i386-linux/rtl/classes.ppu

Yardımlarınız için şimdiden teşekür ederim... herkese iyi günler!!
Kullanıcı avatarı
tasy
Üye
Üye

Mesajgönderen elektronist » 13 Kas 2008, 21:01

tasy

Lazarus kullanılabilmesi için gdk-pixbuf ve bunun arkasında çok sayıda bağımlılığı bulunan -devel paketlerini ve tam olarak çalışabilmesi için de üç temel paketi gerektiriyor. Bu üç temel paket fpc, lazarus ve lazarus için gereken fpc-src paketleri. Sizin ilk resimdeki hatayı almanızın nedeni fpc-src paketini kurmamış olmanızdan. İkincisi de buna bağlı olabilir.

Ben Mandriva'da fpc ve fpc-src paketlerini lazarus deposundan rpm olarak kuruyorum. Daha sonra yukarda bahsettiğim gdk-pixbuf ile kurulan çok sayıda paketi kurup lazarus.tar.gz paketi ile gelen kaynak koddan lazarus'u derleyerek kullanıyorum.

Bunun avantajı kullanıcı olarak kolaylıkla lazarus'u ve bileşenlerini yeniden derleyebilmem. Bu şekilde gtk2 olarak (Mandriva 2008.1) hem IDE hem de LCL için kullanıyorum.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
elektronist
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen tasy » 14 Kas 2008, 10:40

hmm ben direk ekle kaldırdan kurmuştum. bağımlı olduğu paketleri otomatik yükler diye bu şekilde yapmıştım. O zaman lazarusu silip eski yöntemle fp paketlerinden sonra lazarusu ve idesini yükliyim bakalım... Yardımlar için teşekür ederim. ben denemeye koyuluyorum...
Kullanıcı avatarı
tasy
Üye
Üye

Mesajgönderen tasy » 14 Kas 2008, 12:10

Arkadaşlar sonunda yaptım :D bütün problemler class ve inc dosyalarında. yaptığım şeyi kısaca yazıyım;

/usr/share/fpcsrc/2.2.0/rtl yolundaki inc klasörlerindeki bütün inc dosyalarını ayrıca opjpas taki class ve sysutils klasöründeki tüm incleri son olarakta i386 klasöründeki setjumph.inc dosyasını unix klasörüne ve bir kısmını linux klasörüne kopyaladım :D

İzlediğim yol basit. lazarusun messages kısmındaki yolu izledim. not fuond dosya.inc dediği dosyayı istediği dizine kopyaladım. artık kaç kere hata verirse yaptım aynı şeyi... sonra çözülüd problem. benim fikrim debian tabanlı (deb) dağıtımlarda dosya yolu sorunu var. Aynı zamanda bende fedora (rpm) kurulu ve böyle bir sorunla hiç karşılaşmadım... Neyse durum bundan ibaret...
Kullanıcı avatarı
tasy
Üye
Üye

Dön Kylix, Lazarus, Free Pascal

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir