freepascal editor

freepascal editor

Mesajgönderen tasy » 27 Şub 2008, 12:58

herkese slmlar. freepascalda turbo paslca gibi bir hata yaptığın zaman uyarı veremezmi? yani atıyorum end dedin sonuna nokta koymadın. fp bunun hatalı olduğunu söylüyor ama hatanın ne olduğunu göstermiyor. daha karmaşık programlar yazdığımızı varsayarsak hatayı bulmak güçleşir. turbo pascal hatanın nerde olduğunu söylüyordu. imleci hatalı kısma getiriyordu ama fpde yok acaba bir ayarla yada yamayla çözülebilcek bişeymi?
Kullanıcı avatarı
tasy
Üye
Üye

Mesajgönderen elektronist » 27 Şub 2008, 15:18

tasy,

Daha önce turbo pascal ya da delphi kullandınız ise size Lazarus'u kullanmanızı öneririm. Delphi'nin benzeridir. FPC kullanır.

http://sourceforge.net/project/showfile ... p_id=89339

Kurulum kullandığınız dağıtıma göre biraz değişir. Benim önerim fpc ve fpc-src paketlerini kurmanız ancak lazarus'u tar.gz olarak indirip kendi dizininizde derleyerek çalıştırmanız.

FPC yeni bir sürüme geçmeden pek değişmediği için paketlerden kurulması kolaylık sağlıyor. fpc-src paketi debug ve benzeri işlemlerde kullanılmak üzere gerekiyor.

Lazarus tar.gz olarak indirilip bir dizine açıldıktan sonra derlenmesi çok kolay. Ancak bunun için bazı geliştirme paketlerinin kurulu olması gerekiyor. Eksik paketler genellikle link aşamasında bildiriliyor.

Bu şekilde kendi dizininizde kurulduğunda farklı grafik kütüphanelerinin kullanımından, paket eklemeye ya da örnekleri çalıştırmaya kadar bazı uygulamalarda aksi halde gerekecek olan root ile çalışmanıza gerek kalmıyor.

Biraz daha geniş bilgi için eniXma'nın ilk sayılarından itibarern yer alan çeşitli lazarus konularına bakabilirsiniz. Orada bir programın yazılması da seri halinde yer almakta.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
elektronist
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen tasy » 27 Şub 2008, 16:37

hmm anladım. bilgiler için teşekür ederim... delphi çok fazla bilmiyorum ama yinede yeterli bilgilerim var... lazarusa geçiyim ben :D
Kullanıcı avatarı
tasy
Üye
Üye

Dön Kylix, Lazarus, Free Pascal

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir