Gentoo 2006.0 üzerinde GAMBAS kurulumu konusunda acil yardım

Gentoo 2006.0 üzerinde GAMBAS kurulumu konusunda acil yardım

Mesajgönderen penguenacemisi » 15 Mar 2006, 17:18

gentoo 2006.0 üzerinde
qt3, GTK 1.2.10,kde 3.5 ile SDL olmadan dambas derlemeye çalışıyorum

USE="-sdl" ACCEPT_KEYWORDS="~x86" emerge =gambas-1.0.14

Kod: Tümünü seç
Installing with ROOT=/

Installing with DESTDIR=/var/tmp/portage/gambas-1.0.14/image/

Creating the library info files...
/var/tmp/portage/gambas-1.0.14/image//usr/share/gambas/info/gb.info
/var/tmp/portage/gambas-1.0.14/image//usr/share/gambas/info/gb.qt.kde.html.info
/var/tmp/portage/gambas-1.0.14/image//usr/lib/gambas/lib.gb.vb.so: /var/tmp/portage/gambas-1.0.14/image//usr/lib/gambas/lib.gb.vb.so: undefined symbol: exp10
make[2]: *** [install-exec-local] Error 1
make[2]: Leaving directory `/var/tmp/portage/gambas-1.0.14/work/gambas-1.0.14'
make[1]: *** [install-am] Error 2
make[1]: Leaving directory `/var/tmp/portage/gambas-1.0.14/work/gambas-1.0.14'
make: *** [install-recursive] Error 1

!!! ERROR: dev-util/gambas-1.0.14 failed.
!!! Function src_install, Line 69, Exitcode 2
!!! (no error message)
!!! If you need support, post the topmost build error, NOT this status message.

ilk önce DSL ile ilgili hatayı verdi ve SDL olmadan derlemeye kalktım ama yine derlemedi. gambas kurulumuna çok acil ihtiyacım var.
şimdiden yardımlarınız için teşekkürler
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
penguenacemisi
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen atlantis » 15 Mar 2006, 17:44

Kaynak koddan derleyerek kurmaya çalış. istemediğin parametreleri

./configure --disable-v4l --disable-gtk

gibi iptal et. Sorun yaşarsan configure betiği içerisindeki enable/disable kısımlarına gözat. Parametrelerin tüm listesini görürsün zaten.
En son atlantis tarafından 15 Mar 2006, 17:47 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Truva Linux - Türkiye'nin Linux Dağıtımı
http://www.truvalinux.org.tr
http://truvalinux.blogspot.com
Kullanıcı avatarı
atlantis
Forum Gurusu
Forum Gurusu

Mesajgönderen penguenacemisi » 15 Mar 2006, 17:46

/configure --prefix=/usr --host=i386-pc-linux-gnu --mandir=/usr/share/man --infodir=/usr/share/info --datadir=/usr/share --sysconfdir=/etc --localstatedir=/var/lib --enable-qt --enable-net --enable-vb --disable-mysql --disable-postgres --disable-sqlite --enable-sdl --disable-curl --enable-zlib --enable-libxml --disable-xslt --enable-bzlib2 --enable-kde --disable-optimization --disable-debug --disable-profiling --build=i386-pc-linux-gnu

portage tree ile geldiği için ben elle müdahalede bulunmuyorum.
emerge aracı bu configureyi uyguluyor
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
penguenacemisi
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen atlantis » 15 Mar 2006, 17:51

--enable-vb kısmını --disable-vb olarak değiştirme şansın varsa onu dene ya da gambası indirip ./configure komutunda değiştirip dene.
Truva Linux - Türkiye'nin Linux Dağıtımı
http://www.truvalinux.org.tr
http://truvalinux.blogspot.com
Kullanıcı avatarı
atlantis
Forum Gurusu
Forum Gurusu

Mesajgönderen Arkantos » 15 Mar 2006, 19:58

Burada kurarken zaten bir programın yeterince test edilmemiş en son sürümünü kullanacağımızı belirten ~x86 anahtar kelimesini belirttiğimiz için bu en sondaki =gambas-1.0.14 kısmına gerek yok. Onun yerine:

USE="-sdl" ACCEPT_KEYWORDS="~x86" emerge gambas

Ya da daha iyisi (çünkü emerge -uD world yaptığında stabil olan eski sürüme geçiş yapmaya çalışır)

# nano /etc/portage/package.keywords dosyasını açıp

dev-util/gambas ~x86

satırını eklemek. Ben de kuruyo bakalım. Bitince kurulup kurulmadığını söylerim.. Ama sanırım (gerçi bende kullandığım paketlerin %70'i bu şekilde ~x86 versiyonu ama) stabil olmayan paketlerin kurulmaması normal olabilir. Yine de bundan pek emin değilim :roll:

Not : Gambas'ın stabil sürümü sanırım sürüm numarası 1.0.6 sürümü sorunsuz kuruluyor.
Kullanıcı avatarı
Arkantos
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen penguenacemisi » 15 Mar 2006, 20:08

malesef Arkantos
USE="-sdl" ACCEPT_KEYWORDS="~x86" emerge gambas
olarak da denedim fakat ne yapsan biyerlerde hata oluyor. emerge ile umudum azaldı kaynak kodları indirdim ve configure btiğiyle oynuyorum sanırım komponentsiz kupkuru bi gambas kurulacak :(
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
penguenacemisi
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Arkantos » 15 Mar 2006, 20:21

Ben de de şimdi yeni sürümü 1.0.14 kuruldu. emerge --info çıktısı ne veriyor. Bunun eğer Türkçe yerel kullanıyorsan onunla da alakası olabileceğini zannetmiyorum çünkü bende de Türkçe.. Paket bağımlılıklarını bozmuş olabilirsin:

#revdep-rebuild
#revdep-rebuild --package-names

yapmayı dene. Bu komutlar kırılan paket bağımlılıklarını düzeltir. Bundan önce emerge --sync yapmayı unutma..Kullanabilmek için gentoolkit paketinın kurulu olması gerekiyor.

Eğer bu yukardaki işlem tamamlanamazsa örneğin X paketindeyken hata verirse.

emerge -C paketadı

ile kaldır. Sonra tekrar kur.. Kesin paket bağımlılıklarını düzeltiyor..

Daha da başka aklıma şimdilik hiç bir şey gelmiyor...
Kullanıcı avatarı
Arkantos
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen penguenacemisi » 15 Mar 2006, 21:17

Arkantos zaten şuan yeni bir gentoo kurulumundayım (stage1 ile kurdum) yani çok fazla eksik var mesela SQL ve SDL olmadığı için gerekli parametrelerle derlemeye çalışıyorum ama anlaşılan eksik birşeyler yinede var ?
sende gambas şuanda çalıştığına göre gentooda hanki bağımlılıkları vede lib leri gerektiriyor buraya bir yazabilirsen sevinirim
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
penguenacemisi
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Arkantos » 15 Mar 2006, 23:17

Bende şu seçeneklerle kurulmuş. Zaten eğer diğer paketlere bağımlılığı vardıysa onlar da hazır kurulu olduğu için sadece gambas'ı kurmaya çalışıyor

#emerge -pv gambas

These are the packages that I would merge, in order:

Calculating dependencies ...done!
[ebuild R ] dev-util/gambas-1.0.14 +bzip2 +curl -doc +kde +mysql -postgres+
sdl* +sqlite -xml -xsl +zlib 0 kB

Emerge çıktısı bu şekilde. Kendi sisteminde de emerge -pv gambas ile eğer kursaydın hangi paketlerin kurulması gerektiğini öğrenebilirsin..

Söyleye söyleye dilimde tüy bitti :( Stage1 kurulumu artık Gentoo'da desteklenmiyor diye. Ama Gentoo'nun geliştiricilerinden birisiyseniz, ya da bir geliştirici kadar ben geliştirme araçlarına hakimim bir hatayla karşılaştığımda gerekirse kaynak kodu düzenler çalıştırırım diyorsanız kurun :)

Gereksiz yere yapılan eniyileştirmeler de bir sürü hataya neden olabilir. Ondan sormuştum emerge --info çıktısını.. Bana inanmıyorsanız GCC'nin geliştiricilerinden birisinin Red Hat Magazine'de hazırladığı GCC ve optimizasyon seçenekleri ile ilgili yazıyı okuyun:

http://www.redhat.com/magazine/011sep05/features/gcc/

Ben eskiden make.conf ayarlarında -O3 kullanıyordum. Şimdi daha güvenli olan -O2 (-fomit-frame-pointer seçeneği ile) kullanıyorum. Birincisi -O2 dışında diğer seçenekler yeteri kadar denenmemiştir. Diğeri örneğin -O3 seçeneği teorik olarak -O2'nin yaptığı en iyileştirmeler dışında başka en iyileştirmeler de yapıyor. Ama pratikte bu böyle değil. Örneğin -O3 seçeneği ile derlenen büyük boyutlu programların çalıştırılabilir dosyasının büyüklüğü artıyor, böylece RAM miktarı çok fazla olmayan makinelerde programın daha hızlı çalışmasından çok yavaşlamasına neden oluyor. Ayrıca yine bu yazıda çok fazla denenmeyen seçeneklerle yapılmak istenen gereksiz bir eniyileştirmenin aslında normal eniyileştirme seçeneklerinden kazandığınız performansı da alıp götürebileceği söyleniyor..

Not : Bir de en başta sistemi güncelliyormusun. Gentoo çok hızlı güncellenen bir sistem. Eğer yapmadıysan her şeyden önce sistemi güncelle.

# emerge --sync
# emerge -uD world

Paket bağımlılıkları kendiliğinden de bozulmuş olabilir. Bana bir kere olmuştu. Sonra revdep-rebuild yaptın mı. Sonucu ne oldu ?!
Kullanıcı avatarı
Arkantos
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen penguenacemisi » 15 Mar 2006, 23:33

Arkantos bende biliyorum stage1 kurlumunun son kullanıcılar için uygun olmadığını ve gentoo tarafından desteklenmediğini ve daha önce banada söyledin :)
ama benim linuxta öle pek bir geçmişim yok ve daha çok öğrenmek için daha minimal çalışmaya bakıyorum o yüzden stage1 bana gerek çıkaracağı sorunlar gerekse daha fazla manuel idare ile çok fazla şey öğretiyor.
sonuçta oluşmayan hatayı nasıl çözebilrimki :D
ben artık win32 ortamlarda değil Linux altında uygulama geliştirmek istiyorum ve linux ortamını tamamen tanımadan bu işede girişmek istemiyorum uygula geliştirme yapacağım ortamıda gentoo olarak seçtim çünki çok esnek ve kaynaktan kurulum gerçekten iyi derecede sağolsun emerge /portage de bağımlılık işlerini hallederek rahatlık sağlıyor.
neyse sanırım bir programcı olarak stage 1 kurmamdaki asıl amacı anlamışsınızdır. yoksa gentoo kullanmanın bile anlamı olmazdı suse kurar ve rahat rahat kullanırdım mesela :)
neyse ben hala gambasla uğraşmaktayım malesef :( kötü olan tarafı gambası 2 hafta içinde öğrenmek ve genel olarak linux semineri içerisinde tanıtmak zorundayım. ve hala ilerleyebilmiş değilim gentoo dışındada bu işi yapmak istemiyorum pek son çare gentooyu değiştirmek olacaktır benim için
sizinle tek emerge seçenekleri farkımız SDL bu arada bende artık sdl olmadan derlemekteki inadı bırakıp SDL kuruyorum bakalım ne olacak
ilginiz için sağolun
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
penguenacemisi
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Arkantos » 16 Mar 2006, 00:46

penguenacemisi yazdı:sizinle tek emerge seçenekleri farkımız SDL bu arada bende artık sdl olmadan derlemekteki inadı bırakıp SDL kuruyorum bakalım ne olacak
ilginiz için sağolun

Yok o da aynı :wink: Dikkat ederseniz başında artı var ama sonunda bir * var. Bu emerge -pv (kurarmış gibi yap) demek. Yani şu anda bende -SDL seçeneği ile kurulu. Ama varsayılan olarak o seçenek açık olduğu için eğer bir daha kurarsan +SDL seçeneği ile kuracağım diyor.

İlla stage1 kurulum yapmak istiyorsan bootstrap denilen bir işlem var. Stage 3 kurulum yaptıktan sonra temel kütüphanelerin ve geliştirme araçlarının tekrar derlenmesi. Bu şekilde yapabilirsin..

Ama illa ki yapacam diyorsan tabi dene. Ben de öyle ciddi bir performans farkı oluşur diye bu tür şeyleri bir aralar çok denemiştim. Şu anda 2005.0 üzerine kurulu (tabi şu anda kurulan yazılımlara göre 2006.0 ya da belki 2006.0,5 :) ) bir sistemde çalışıyorum. Böyle şeylerle vakit kaybetmeseydim 2004 sürümü üzerinden güncellenmiş bir sistemde çalışacaktım ;-) Performans gayet iyi..Hatta bence eskisinden daha iyi.. Eğer gerçekten hız olarak gözle görülebilir bir şeyler arıyorsan Inıtng'yi (Next Generation Inıt System) falan dene.. Daha önce de söylemiştim 5 saniyede falan kapanıyor ki gerçekten gözle görebiliyorsun eskisine göre ne kadar sistemin hızlı açılıp kapandığını. Xorg 7.0, XGL, E17, Blender .. Ne bileyim çok şey var Gentoo altında denenebilecek ..

Ben de programcıyım. Geliştirme araçları olarak da öğrenilebilecek çok şey var. Emacs, VI, Makefile dosyası oluşturma, CVS kullanımı vs.. vs..
Kullanıcı avatarı
Arkantos
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Misafir » 16 Mar 2006, 01:07

bu gün için biraz ara veriyorum :( başka işlerimde var
configure rahat bir şekilde bitmesine rağmen make de olduk olmadık hatalar çıkıyor birini düzeltsem diğeri uğraştırıyor. bıktım walla eğer böyle giderse seminerde gambası tanıtmayacağım.
gambas gibi bir projede bu kadar sorun yaşayacağımı sanmazdım

bu arada dediğin gibi programlama konusunda linux çok geniş ama ne yapalım birkere yön değiştirdik ve pek geri dönesim yok :) ben linuxum ve sorunları ile mutluyum
Misafir

Dön Gambas, Hbasic

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir