XBasic

XBasic

Mesajgönderen eminayan » 10 Ara 2004, 15:46

Ben önce DOS, sonra da Windows altında Basic programlama ile epey uğraştım (Quick BASIC üzerine yayınlanmış bir kitabım var) ve hala da uğraşıyorum. Visual Basic kullanıyorum.

Geçenlerde XBASIC ile tanıştım. Biraz inceledim ve çok beğendim. Tek kusuru nesne tabanlı olmaması. Hız açısından karşılaştırdım. Visual Basic'ten derlenmemiş olarak 40, derlendikten sonra 10 kat daha hızlı olduğunu tespit ettim ve şaşırdım açıkçası.

Üstelik XBASIC hem Linux hem de Windows uyumlu ve her ikisi için derleyicileri var. Tanıtım notlarında yazdığına göre, Linux için yazdığınız programı hiçbir değişiklik yapmadan Windows'ta derleyip çalıştırabilirmişiz... Bunu inceleyemedim ama, derleme aşamasında, programın Assembly kodunu da üretiyormuş.

Üstelik açık kaynak kodlu ve parasız...

www.xbasic.org

Bol miktarda dökümanı da var... Tabii onlar da parasız...

Zaman bulabilsem dökümanlarını çevirmek isterdim. Hatta yeterli görmezsem bir de kullanıcı kitabı yazmak... (tabii bunun için önce bu ortamda bir proje geliştirip, pratikte deneme ve görmeden olmaz).

XBASIC Konusunda bilgisi olan var mı? Bu konuda ne düşünürler?
Kullanıcı avatarı
eminayan
Üye
Üye

Xbasic

Mesajgönderen atlantis » 10 Ara 2004, 16:00

XBasic'i hiç kullanmadım ama anlattıklarına göre etkileyici olmalı. Bu konuda hazırlayacağın kaynaklar bir çok arkadaşımızın işine yarar. LinuxNet olarak hayata geçirmeyi düşündüğümüz makale sistemi var. Dokümanlarını bu forumlar aracılığı ile yayınlama fırsatın olabilir. Gelişmelerden bizleri haberdar edersen sevinirim...
Truva Linux - Türkiye'nin Linux Dağıtımı
http://www.truvalinux.org.tr
http://truvalinux.blogspot.com
Kullanıcı avatarı
atlantis
Forum Gurusu
Forum Gurusu

Re: XBASIC

Mesajgönderen kieroglu » 10 Ara 2004, 16:32

eminayan yazdı:Visual Basic'ten derlenmemiş olarak 40, derlendikten sonra 10 kat daha hızlı olduğunu tespit ettim

Oranlar 4 ve 10 olmasin? Derlenmis hali daha yavas olamaz, ufak bir yanlislik oldu herhalde.
Kullanıcı avatarı
kieroglu
Forum Gurusu
Forum Gurusu

Mesajgönderen fsf_crusader » 10 Eyl 2005, 22:14

Kıyaslama IDE içinden çalıştırma ve ikisinin oluşturduğu compile edilmiş dosyalar arasında yapılmış olabilir.

Örneğin VB ile IDE içinden label1.caption="DENEME" yazıp çalıştırdım; atıyorum 40 saniyede çalıştı :D

Aynısını Xbasic IDE içinden 1 saniyede çalıştırdım

Şimdi bunu compile ettim..

Xbasic EXE'si 1 saniyede öalıştı; VB ise 10..

Akla yakın durmuyor ama imkansız değil..
Kullanıcı avatarı
fsf_crusader
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Misafir » 12 Eyl 2005, 11:30

Benim test ettiğim ilk yükleme ve çalıştırma hızı değildi. Çalışma anında 20000 adetlik bir For ... Next döngüsünün çalışma hızıydı.
Ondan sonra ne yazık ki üzerinde çalışma fırsatı bulamadım.
Bir ara yazdığım bir kodu kullanım kılavuzunda belirtildiği gibi derlemek istedim, başaramayınca çok canım sıkıldı ve bıraktım. İlk denemede kullanım kılavuzunda böyle bir eksiklik görünce (veya ben onu yanlış anlayıp başarısız kalınca) karamsarlığa kapıldım, ondan sonra da bir daha bakmak içimden gelmedi. Hız açısından

MS Visual Basic 6 kesinlikle komik kalıyor XBasic karşısında, bu kesin ama...
Misafir

Mesajgönderen fsf_crusader » 12 Eyl 2005, 11:40

Visual Basic'in komik kaldığına inanmıyorum: hatta şahsi fikrim, Visual Basic'İn (basic.net değil) Microsoft' un ortaya çıkardığı tek yararlı şey olduğu yönünde..

İnanın Wİndows'un bu kadar büyük ticari başarısının altındaki payın %90'ı VB'ye ait. Dünyada 500.000 VB kodcusu olduğu söyleniyor; ve VB fabrika temposunda program üretilmesini sağlıyor! Yavaş olduğu doğru; ama rakamlar çok abartılı. VB sayesinde Windows çok kullanıcı dostu programlara sahip oldu; çünkü yazımı çok kolay. Dİğer dillerde yazım yorucu ve uzun olduğu için ne yazıkki programlar birazcık eksik kalıyor; yazılım geliştiriciler GUI' de fazla özen gösteremiyor.

Detaylı olarak incelerseniz zaten VB'nin sadece adının basic olduğunu göreceksiniz. Basic'le çok benzerliği olan ama farklı bir dil..

Benim en büyük hayalim VB'nin birgün Windows platformundaki kadar başarılı bir sürümünün Linux üzerinde çıkması; böylece Linux üzerindeki programların çeşitliliği ve görselliği inanılmaz bir hızla artacaktır..
Kullanıcı avatarı
fsf_crusader
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Misafir » 20 Eki 2005, 04:33

Benim tavsiyem kesinlikle RealBasic. Linux, UNIX, Windows, Mac OSX destegi ile tek kodu 4 platformda direkt makina koduna compile edebiliyorsunuz. Üstelik Linux için Standard sürümü bedava. :) Ayrıca eski yazdiginiz VisualBasiz kodlari varsa bunlari kolayca RealBasic cevirebiliyorsunuz...

http://realbasic.com

Why is REALbasic 2005 for Linux Standard Edition free?
We pick the price for each product based upon many factors, including the price of competing products. Much of the software for Linux is available for free, including other development tools. Because of this, we have decided to make REALbasic 2005 for Linux Standard Edition for free. REALbasic 2005 for Linux Professional Edition is priced at US $399.95, just like the Windows and Macintosh versions.

How easy is it to convert Visual Basic applications to REALbasic 2005?
REALbasic includes VB Project Converter, a tool that helps convert existing Visual Basic projects to REALbasic projects. For more information about converting Visual Basic projects to REALbasic, please read the white paper , "Porting VB Applications to Linux and Mac OS X" by Hank Marquis, a noted Visual Basic author.
Misafir

Mesajgönderen crusader_is_back » 18 Oca 2006, 20:16

Hem realbasic hem de xbasic'i etraflıca inceledim. Ciddi bir iş yapmak niyetinde iseniz her ikisi içinde çok kısa bir yorum yaparım:dandikler 8)
Kullanıcı avatarı
crusader_is_back
Üye
Üye

Mesajgönderen ayteklinux » 20 May 2007, 09:20

Realbasic minimun 1GB istiyormuş bu doğru mu?
Bende 512MB ram var... :(
Kullanıcı avatarı
ayteklinux
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Dön Gambas, Hbasic

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir