Realbasic compile hatası

Realbasic compile hatası

Mesajgönderen novellsuse » 09 Tem 2007, 20:45

pclinuxos 2007 kullanıyorum.realbasic programın kurdum. yazdığım bi programı compile yaptığım zaman bana şu hatayı veriyor.

An error has occurred while compiling this project

Messege : This method or property does not exits

işin garip tarafı hiç bi kod yazmıyorum yine bu hatayı veriyor.yardım ederseniz sevinirim.
Kullanıcı avatarı
novellsuse
Üye
Üye

Mesajgönderen maxpain » 10 Tem 2007, 22:54

öncelikle şunu söylemeliyim. Basic diline hakimsen bu programı gerçekten iyi kullanabilirsin. Tabi Microzort VBasic e alıştıysan hiç benzemiyor emin olabilirsiniz.

Pencere içerisinde hiçbir kod yazmıyorsa
ÖRNEK:

<Global.Microsoft.VisualBasic.CompilerServices.DesignerGenerated()> Partial Class FormMMaze
#Region "Windows Form Designer generated code "
<System.Diagnostics.DebuggerNonUserCode()> Public Sub New()
MyBase.New()
'This call is required by the Windows Form Designer.
InitializeComponent()
End Sub
'Form overrides dispose to clean up the component list.
<System.Diagnostics.DebuggerNonUserCode()> Protected Overloads Overrides Sub Dispose(ByVal Disposing As Boolean)
If Disposing Then
If Not components Is Nothing Then
components.Dispose()
End If
End If
MyBase.Dispose(Disposing)
End Sub
----

tabiki birşey derleyemeyeceği için hata verecektir. Bunu yazıp derlemeyi denemeyin. Vbasic .Net içindir.

İyi çalışmalar.

NOT: Ayrıca program içinden gerekli kontrol uzantılarının aktif olduğundan emin olun. Örnek bir kod çalıştırmayı deneyin. yine aynı hatayı veriyorsa derleyicide bi sorun olabilir. biraz önce denedim pclinuxos 2007 final de stabil çalışıyor.. yinede tekrar deneyin derim. iyi akşamlar.
Kullanıcı avatarı
maxpain
Üye
Üye

Mesajgönderen novellsuse » 11 Tem 2007, 08:10

Evet dediğin arkadaşım gibi bende vb.net üzerinde programlama yapıyorum.bide linux üzerinde deneyeyim dedim.ama yazdığın yazıda problemimle ilgili hiç bir çözümleme yazmadın.bir kaç satır vb kod yazdın forumda yer kaplasın diye o kadar.Neyse önemli değil yine ilgin için teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
novellsuse
Üye
Üye

realbasic vs mono

Mesajgönderen Kandalf » 11 Tem 2007, 11:25

RealBasic bildiğim kadarı ile .NET desteği sunmuyor. Ancak MONO ile bu destek var. Kullandığınız dağıtımda MONO paketleri varsa bunları kurup sonrasında derleme yaparsanız sanırım sorun çözülecektir.

Görüşmek üzere...

:D
Ya kendimize bir yol bulacağız ya da bir yol yapacağız!
Kullanıcı avatarı
Kandalf
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen novellsuse » 11 Tem 2007, 11:38

ben zaten .NET istemiyorum . sadece realbasic te yazdığım herhangi bi programı çalıştıramıyorum.
En son novellsuse tarafından 17 Tem 2007, 09:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
novellsuse
Üye
Üye

Realbasic sitesi kılavuzları

Mesajgönderen Kandalf » 11 Tem 2007, 11:49

Basic ile ilgili çalışmalarım olmadığı için yardımım kısıtlı olacak. Yaptığım bazı araştırmalarda benzer hatalar ve çözümlerine rastladım. Belki size yardımı dokunur:

http://forums.realsoftware.com/index.php

Görüşmek üzere...

:D
Ya kendimize bir yol bulacağız ya da bir yol yapacağız!
Kullanıcı avatarı
Kandalf
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen maxpain » 11 Tem 2007, 12:44

Haklısın. Akşam dalgınlıktan olmalı:)

Real Basic de , visual basic deki gibi kodlanarak uygulama yapılamaz. Yani tabiki BASIC dili fakat visual basic değil demek istiyorum, kodlarınızın nesne için dizimine dikkat edin.

hatalı kod dizimi yapıyorsunuz. Sitesinde kodlama alışkanlığı için bir wiki olmalı. Gözatarsınız.

Bir de Gambas deneyin.

İyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
maxpain
Üye
Üye

Sistem dil ayarlarını

Mesajgönderen cxa1191s » 16 Tem 2007, 13:18

Sistem dil ayarlarını ingilizce yap ve bilgisayarını yeniden başlat. Sorun çözülecektir.
Realbasicde bende uygulama geliştirmeye çalışıyorum. Hatta basitde olsa biten bir uygulamam var. www.bdy.gen.tr adresine bakabilirsin.
İrtibata geçelim dersen msn ye beni ekle. cxa1191s@hotmail.com
Kullanıcı avatarı
cxa1191s
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen novellsuse » 16 Tem 2007, 15:16

teşekkür ederim arkadaşım dediğin gibiymiş. Nasıl olduda aklıma gelmedi. aynı problemi dosemu da yaşıyorum. Türkçe olunca doğru düzgün çalışmıyor.neden olduğunu bende anlamadım.
Kullanıcı avatarı
novellsuse
Üye
Üye

Dön Gambas, Hbasic

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir