Microsoft, Bazı Kinect Kodlarını Açtı

Microsoft, Bazı Kinect Kodlarını Açtı

Mesajgönderen fortran » 13 Mar 2013, 00:49

Açık kaynaklı uygulaması neredeyse yok denecek kadar az olan Microsoft, Xbox 360 ile beraber ünlenen hareket algılayıcısı Kinect'in bazı kaynak kodlarını yazılımcılarla paylaştı.

Microsoft ile ilgili uzun zamandır kaynak kodu paylaşımı haberi yapmadığımı hatırlıyorum. Toplam sayıya bakacak olduğumuzda çok fazla Kinect kodu başta olmak üzere, kaynak kodlarını açmayan Microsoft, açık kaynak severler için küçük; kendi için büyük bir adım attı.

Ünlü oyun konsolu Xbox 360'ın en yenilikçi kontrolcülerinden olan Kinect, hem ses hem de hareket algılama performansı olarak pek çok otoritenin saygısını kazanmış durumda. Pek çok özel çalışma sonrası bilgisayarlarda da kullanılabilir hale gelen Kinect, sadece oyun değil pek çok araştırma geliştirme işinde de kullanılabiliyor.

Resim

Microsoft, Kinect'in yüz izleme, alan derinliği hesaplama ve konuşmaları algılama gibi pek çok özelliğinin kaynak kodunu yazılımcılara açtı. Toplamda 22 civarı kod öbeğini paylaşan Microsoft, kodları Apache 2.0 lisansıyla beraber ücretsiz olarak yazılımcılara sundu.

Kodlardan tam olarak yararlanabilmeniz için Visual Studio, .Net ve Kinect for Windows SDK'larını bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor. Ayrıca işlem yapmanız için de C++ ve C# dilinde işlem yapan, Visual Studio gibi programlara ihtiyacınız var.

Kodlara erişmek isteyenler, buradaki sayfaya tıklayarak; gerekli bilgilere ulaşabilirler.

shiftdelete.net
Kullanıcı avatarı
fortran
Forum Gurusu
Forum Gurusu
 
Mesajlar: 4498
Kayıt: 26 Kas 2006, 01:00

Dön C / C++, Mono

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron