Slackware Linux 20 yaşında

Slackware Linux 20 yaşında

Mesajgönderen fortran » 18 Tem 2013, 11:19

Patrick J. Volkerding, bundan tam 20 yıl önce, 16 Temmuz 1993 tarihinde, Slackware Linux 1.00′ı duyurmuştu. O yıllarda, bir üniversite öğrencisiydi. Slackware Linux projesine, ders aldığı bir hocasının bölümdeki bir bilgisayar laboratuvarındaki bilgisayarlara, ozamanlar yaygın bir GNU/Linux dağıtımı olan ve Peter MacDonald tarafından başlatılılıp geliştirilen, Softlanding Linux Systems (SLS)’i yüklemesini istemesi sebebiyle başlamıştır. SLS, Linux çekirdeği haricinde X11 ve TCP/IP gibi temel bileşenleri içeren ilk GNU/Linux dağıtımı olmasıyla bilinir.

Resim

Volkerding SLS’de tespit ettiği hataları giderdi, sistem yapılandırma dosyaları üzerinde değişiklikler yaptı ve bu değişiklikleri orjinal SLS kurulum disklerine uyguladı, böylece yeni sistemi birden fazla bilgisayara kolayca yükleyebilecekti. Ayrıca, SLS kurulum betiklerindeki bir çok satırda değişiklikler yaptı ve paylaşılan kütüphane ve çekirdek dosyaları gibi önemli dosyaların sisteme kolayca yüklenebilmesini sağlayan bölümleri kurulum betiklerine ekledi.

SLS, içerdiği hatalar yüzünden, kullanıcı tabanından yoğun eleştiri alıyordu. Volkerding’in SLS üzerinde yaptığı çalışmalar sırasında, SLS kullanıcıları geliştiricilerden yeni ve güncellenmiş bir sürüm bekliyorlardı. Bunun üzerine, Volkerding Internet’te SLS kullanıcılarına “SLS benzeri bir işletim sistemi ister misiniz?” sorusunu sordu ve beklediğinin çok üstünde bir sayıda yanıt aldı. Daha sonra, yakın arkadaşlarının ısrarları üzerine, Volkerding SLS ile ilgili yaptığı çalışmaları eğitim gördüğü okuldaki bir FTP sunucusunda kamuya açık bir dizinde, Slackware Linux 1.00 adıyla, SLS’nin ilk duyurulduğu tarihten yaklaşık bir yıl sonra, 16 Temmuz 1993 tarihinde, duyurdu. Bu duyuruya bugün bile Slackware Linux resmi sayfasından erişebilirsiniz.

Slackware Linux kadar eski bir dağıtım olan Debian GNU/Linux’un mimarı olarak bildiğimiz Ian Murdock’u da Debian GNU/Linux projesine başlamaya iten ana sebep, SLS’nin hatalar içermesi ve kullanıcılarının isteklerini tam olarak karşılayamaması olarak söylenebilir.

GNU/Linux dağıtımlarının erken zamanlarının ilerleyen dönemlerinde; Slackware Linux, Debian GNU/Linux ve Red Hat Linux kullanıcılar arasında yaygınlaşarak, SLS’nin yerini aldılar.

Bugün itibariyle, Slackware Linux’un en son kararlı sürümü, 28 Eylül 2012 tarihinde duyurulan, Slackware Linux 14.0′dır. Slackware Linux, günümüzde yaşayan en eski GNU/Linux dağıtımıdır. “ http://www.slackware.com/ ” adresinden dağıtım ile ilgili gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Aşağıdaki adresteki yansıdan, 1993′ten günümüze kadar duyurulmuş Slackware Linux sürümlerine erişebilirsiniz.

http://taper.alienbase.nl/mirrors/slackware/

Slackware Linux 1.01

Resim

Kaynaklar:

* http://www.slackware.com/announce/1.0.php

* http://www.linuxjournal.com/article/2755

* http://www.linuxjournal.com/article/2750

* http://lwn.net/Articles/91371/

* http://lists.debian.org/debian-devel-an ... 00008.html

* http://taper.alienbase.nl/mirrors/slackware/

* http://gondwanaland.com/meta/history/interview.html

* http://www.nielshorn.net/slackware/slack_old.php

truvalinux.org.tr
Kullanıcı avatarı
fortran
Forum Gurusu
Forum Gurusu
 
Mesajlar: 4491
Kayıt: 26 Kas 2006, 01:00

Re: Slackware Linux 20 yaşında

Mesajgönderen atlantis » 18 Tem 2013, 15:11

Vay ve koskoca 20 yıl. Ben de Linux'a başlayalı 9 yılı geçti bu arada :D
Truva Linux - Türkiye'nin Linux Dağıtımı
http://www.truvalinux.org.tr
http://truvalinux.blogspot.com
Kullanıcı avatarı
atlantis
Forum Gurusu
Forum Gurusu
 
Mesajlar: 2964
Kayıt: 08 Nis 2004, 00:00
Konum: Artık İzmir

Re: Slackware Linux 20 yaşında

Mesajgönderen fortran » 18 Tem 2013, 22:15

atlantis yazdı:Vay ve koskoca 20 yıl. Ben de Linux'a başlayalı 9 yılı geçti bu arada :D


Ben de 10'u devirdim. Yıllar ne kadar çabuk geçiyor değil mi?
Kullanıcı avatarı
fortran
Forum Gurusu
Forum Gurusu
 
Mesajlar: 4491
Kayıt: 26 Kas 2006, 01:00


Dön Slackware

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron