Sabayon/Gentoo

Sabayon/Gentoo

Mesajgönderen Personal » 06 Şub 2011, 20:16

Sabayon/Gentoo Türkiye topluluğu oluşturmak istiyoruz. Tuxweete debian ve ubuntu topluluğunda konuları geçiyor. Sadece aktif bir topluluk yapmak istiyoruz. Sabayonun ve Gentoo nun duyulması ve korkulmaması Türkçe belgelerini arttırmak istiyoruz vb şeyler işte.
Asukaki = Personal.
İyi ki varsın Linux...
Kullanıcı avatarı
Personal
Üye
Üye

***removed***

Mesajgönderen seqizz » 06 Şub 2011, 20:55

***removed***
En son seqizz tarafından 25 Kas 2015, 21:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 9 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
seqizz
Forum Gurusu
Forum Gurusu

Mesajgönderen malzeme_muhendisi » 06 Şub 2011, 21:16

Merhaba,

Gentoo'nun Türkiye topluluğu gereksiz bir oluşum. Gentoo'yu kurup yerleşik olarak kullanan insanlar zaten çok az ve bu tür bir topluluğa şimdiye kadar ihtiyaç duyulmadı. Ayrıca bahsettiğiniz gerekçeler bir dağıtım topluluğunu bir araya getirmeye ve onu ayakta tutmaya yetmez.
Gentoo
Kullanıcı avatarı
malzeme_muhendisi
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Personal » 07 Şub 2011, 13:27

Teşekkür ediyorum seqizz ve malzeme_mühensi arkadaşım. Haklısınız Gentoo hakkında söylediklerinizle sadece sabayon ve atası gentoo için güzel olabilieceğini düşündük. Sırf gentoo üzerine değil. Tabi sizler daha önceden beridir gentoo ile uğraştığınızdan ne gibi şeyler olabileceğini biliyorsunuzdur. Yapmak istediklerimiz. Sadece sabayonun ve gentoonun bir Türkiye topluluğu (Forumu) güzel olur diye düşünmüştük. Açıkçası şuanda kimse yok denecek kadar az. Toplasak 5-6 kişi var ilgilenebilecek olan. Sizden isteğim eğer böyle bir şey olursa sorunlar hakkında bilgilerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
Malzeme_muhendisi arkadaşım buraxezer ? mi acaba sanki daha önceden tanıyordum sizi ben askere gitmeden önce gibi
Asukaki = Personal.
İyi ki varsın Linux...
Kullanıcı avatarı
Personal
Üye
Üye

Mesajgönderen malzeme_muhendisi » 07 Şub 2011, 13:35

Malzeme_muhendisi arkadaşım buraxezer ? mi acaba sanki daha önceden tanıyordum sizi ben askere gitmeden önce gibi

Evet, eskisi gibi, malzeme_muhendisi = buraxezer :)

Önce de söylediğim gibi, böyle bir girişime katkıda bulunabilecek kimse yok. Türkiye'de sürekli Gentoo kullanan iki elin parmakları sayısınca adam anca var. Bunlardan biri de benim; kimse bugüne kadar Gentoo Türkiye forumu açalım, vs.. yapalım diye ciddi bir öneriyle gelmedi. Gelse de pek kabul görmez bu fikirler.

Ayrıca diğer Gentoo kullanıcıları ile iletişim kurmak isteyenler için Freenode üzerinde #gentoo-tr kanalı var. Ayrıca resmi Türkçe e-posta listesi de açıldı bir aralık.
Gentoo
Kullanıcı avatarı
malzeme_muhendisi
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Personal » 07 Şub 2011, 22:44

Haklısınız. Bizimde öyle birden çıktı. Bİr kerende de atlayıp sonradan da foslamak istemiyorum. Onun için bir çalışma içine girmeye çalışıyorum. Siz Gentoo bilginlerinden görüşlerinizide almak istedim. :)

Evet hatırladım ve hatta pardus üzerinde gnome kurulumu deyip durmuştum size sonunda yapmıştınız :)
Asukaki = Personal.
İyi ki varsın Linux...
Kullanıcı avatarı
Personal
Üye
Üye

Mesajgönderen Arkantos » 02 Mar 2011, 12:11

Ooo tüm Gentoo topluluğu buradaymış :)

Aynen arkadaşların söylediklerine katılıyorum. Gentoo kullanan kullanıcı sayısı az. Zaten kullananlar da ingilizce bildikleri için bir sorun olmuyor.

Örneğin gentoo wikiyi kurduk ama arkamızda bir topluluk yok. Öyle olunca ne oldu ben çeviriyorum Gürkan okuyor, Gürkan çeviriyor ben okuyorum :p

Aslında wiki sayfaları çok faydalı olabilir. Wiki sayfalarında genelde dökümantasyonda bulunmayan farklı orjinal konular bulunur. Ama bunun dezavantajı sürekli güncellenmesi gerekir. Eğer güncellenmezse bu bilgiler hiç bir işe yaramaz. Bloglar, forum sayfaları da aynı şekilde ..

Aslında en mantıklısı Gentoo belgelerini çevirmek:

http://www.gentoo.org/proj/en/gdp/

Çünkü örneğin 2008 belgelerinden bile şimdi sorunsuz kurulum yapabilirsiniz ya da ufak tefek bazı bölümleri değiştirmek gerekebilir.

Bir de şöyle bir durum Gentoo'nun gelişim süreci durmuş ya da yavaşlamış gibi gözüküyor. Google'da
Is Gentoo dying? diye bir arama yaptığınızda bir sürü sonuç görüyorsunuz. Ayrıca yıllardan beri basit bir klavye yerleşim hatasını çözemeyen dağıtım bence iyi bir dağıtım değildir:

Bkz : http://bugs.gentoo.org/show_bug.cgi?id=119627

Benim şimdilik favori dağıtımım bu (:

http://www.bodhilinux.com
Kullanıcı avatarı
Arkantos
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Personal » 28 Mar 2012, 08:48

unutuldu ya okuyan yok doğru öyle bir şey ki çoğu kişi rahat edeceği bir dağıtım istiyor. ubuntu pardus vs... gibi böyle olunca da gentoo'su debianı arch bir köşede keşfedilmeyi bekliyor. Ben kolay kullanımına değilde Türkçe desteğine bakıyorum oda ingilizceye gıcık olduğum için :)
Gentoo wiki belegelerini bende okuyorum tabi 30 yaşından sonra ne kadar alırsa kafa :)
Asukaki = Personal.
İyi ki varsın Linux...
Kullanıcı avatarı
Personal
Üye
Üye

Re: Sabayon/Gentoo

Mesajgönderen Sabayon » 08 Eki 2012, 00:25

2006 yılında açılan ve 2010 yılında kapanmak zorunda kalan Sabayon Türkiye, kaldığı yerden ve eski üyeleri ile, kısa süre sonra tekrar yayına başlayacaktır. 2006-2010 arasında Sabayon Türkiye'de görev alan arkadaşlara öncelik verilmekle birlikte, Sabayon Türkiye projesinde görev almak isteyenler, bu üyeliğe özel mesaj gönderebilirler.

Görev almak isteyenlerde aradığımız tek şart, aktif olarak Sabayon Linux kullanıyor olmasıdır.

Tüm Sabayon Linux ve Özgür Yazılım topluluklarına duyurulur.
Sabayon
Yeni Üye
Yeni Üye

Dön Gentoo

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir