virtualbox ile gentoo

virtualbox ile gentoo

Mesajgönderen Personal » 15 Oca 2011, 16:42

iyi günler arkadaşlar gentooyu öğrenmek isteyen birisiyim işim çok zor olduğunu biliyorum heleki ingilizcem yok çok daha zor olacağını biliyorum ama yinede hiç yoktan uzun stage 1 kurulumunu virtualbox ile yapsam pek bir şey fark edermi ?
Asukaki = Personal.
İyi ki varsın Linux...
Kullanıcı avatarı
Personal
Üye
Üye

Mesajgönderen fatih999 » 20 Oca 2011, 14:14

Gentoo'yu stage 1'den virtual box'a kurabilirsin ancak bunun gereksiz olacağını düşünüyorum.

Gentoo'nın espirisi kendi donanımına ve tercihlerine göre sistemini şekillendirmendir. Örneğin işlemci özelliklerine , cihazında olan olmayan donanıma göre USE flag'lerini belirleyip, yazılımları bu yapılandırmayı kullanarak derliyorsun.

Virtual Box'ta donanım ve işlemci (işlemcinin VB'de nasıl çalıştığından emin değilim) sanal olacağı için bir donanıma uygun şekilde flag seçme işleminin VB'de pek fayda vermeyeceğini düşünüyorum.

Ama öğrenmek için deneyebilirsin. Virtual Box'un ne tür donanımı taklit ettiğini neler desteklediğini öğrenip, ona göre sistemi kurabilirsin.

Naçizane tavsiyem, gerçek bir sistemde denemen. VB'de bir hata olduğunda silip hayatına devam edebilirsin, ama gerçek donanımda bilgisayarını kullanabilmen için hatayı çözmen lazım. (Pes etmek yok )Böylece daha çok öğrenirsin.
Kullanıcı avatarı
fatih999
Üye
Üye

Mesajgönderen Personal » 24 Oca 2011, 13:48

Bende öğrenmek için sormuştum. Ama dediğiniz gibi oluyor sorun olduğu zaman bırakıyorsunuz virtualboxta bunun için kendi makinemde deneyeceğim. Gentoo ve arch linuxu kurmayı. Cevabın için teşekkür ederim arkadaşım.
Asukaki = Personal.
İyi ki varsın Linux...
Kullanıcı avatarı
Personal
Üye
Üye

Dön Gentoo

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir