Gentoo 10.1 Live dvd kurulumu

Gentoo 10.1 Live dvd kurulumu

Mesajgönderen havok » 21 Oca 2010, 18:49

Merhaba arkadaşlar internetten araştırdığım kadarıyla aradığım soruma cevap bulamadım.Gentoo nun 10.1 live dvd si bilgisayara kurulabiliyor mu veya kuran varsa bir yardımcı olrsa sevinirim. Bir de slackware in 13.0 versiyonunu download edebileceğim link verirlerse arkadaşlara minnettar olurum .

İyi günler
Kullanıcı avatarı
havok
Üye
Üye

Mesajgönderen malzeme_muhendisi » 21 Oca 2010, 19:51

Gentoo'yu LiveCD gibi bi medyadan kurmanı önermem. Gereksiz bir atraksiyon olur. Eğer illa kuracağım dersen Sabayon kur, en azından çok kolay kuruluyor. Hala Portage da var içinde.

Slackware'ın sitesinde Get Slack diye bir bölüm var. Oradan indirebilirsin.
Gentoo
Kullanıcı avatarı
malzeme_muhendisi
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen havok » 22 Oca 2010, 14:18

teşekkürles slackware 13.0 ı kurdum ancak get slack bölümünde zelinux sitesinden indirileceğini söylüyor ancak site açılmıyor internetten slackware mirrors araştırıp bir siteden download ettim.Teşekkür ederim.Çok hoş bir işletim sistemi
Kullanıcı avatarı
havok
Üye
Üye

Mesajgönderen Arkantos » 27 Oca 2010, 19:41

malzeme_muhendisi yazdı:Gentoo'yu LiveCD gibi bi medyadan kurmanı önermem. Gereksiz bir atraksiyon olur.

Zannetmiyorum. Ben daha Gentoo Live CD'sinin beta olduğu zamanlarda sorunsuz kurulum yapmıştım. Şimdiye kadar beta durumu ya da test edilmeme durumu falan kalmamıştır. Geçenlerde Gentoo kurdum ATI sürücüsünü kurarken bir sürü hatalar aldım. Artık diyordum ki bu kadar da bug (yazılım hatası) olmaz. Meğerse hepsi kullanıcı hatasıymış :p
Kullanıcı avatarı
Arkantos
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

***removed***

Mesajgönderen seqizz » 28 Oca 2010, 17:12

***removed***
En son seqizz tarafından 25 Kas 2015, 21:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
seqizz
Forum Gurusu
Forum Gurusu

Mesajgönderen malzeme_muhendisi » 28 Oca 2010, 17:53

@Arkantos
Gentoo'nun tek avantajı derleyici optimizasyonları ve USE flaglar, bunu sen de biliyorsun. Portage'ın sağladığı avantajları kullanmadan livecd'den yapılan bi kurulum çok manasız bence. Sonradan sistemi kendinize göre derleyeceğinize, stage3 kurulum yapmaya kasın. :)
Gentoo
Kullanıcı avatarı
malzeme_muhendisi
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Arkantos » 29 Oca 2010, 23:29

Ooo tüm gentoo topluluğu buradaymış :p Gürkan gentoo wiki nasıl gidiyor.. Bunu yazarken aklıma komik bir sahne geldi. Piyanonun başında Arif Susam ya da Ümit Besen bir taraftan nikahına beni çağırdın işte ♫ diye çalarken bir taraftan da 'Ooo Gürkan beyler de burdaymış' diyor :)

Benim bu bahsettiğim Gentoo 2004 ya da 2005 sürümü olabilir. Sanki gentoo live cd'den kurulum yaparken görsel olarak o seçenek etiketlerini işaretliyebiliyoruz gibi hatırlıyorum. Bilmiyorum aradan uzun zaman geçti :p Bir de amaç seçenek etiketlerinin verdiği avantajı yakalamaksa Gentoo sistemi kurduktan sonra zaten bir sürü güncelleştirme geliyor. Ayrıca seçim etiketlerinde değişiklikler yaptığınızda ya da derleyici güncellemesinde en azından taban sistemi tekrar yeniden derlemek gerekiyor. Tabi bunu yapmak zorunlu değil ama derleyicinin ya da işlemcinin sağladığı optimizasyonlardan yararlanmak için..

Bu arada Gentoo dediniz de aklıma geldi :p Aslında bende bir 6-7 aydır windowsa geçtim. Geçme sebebim de bu SD kard okuyucuyuda bazı bilgiler vardı. Bu kard okuyucuyu her şeyi yapmama rağmen Gentoo tanımıyor diye düşünüyordum ama aslında içindeki bilgiler uçmuş ve dosya sistemi bozulmuş :p Tekrar linux bir sisteme geçecem. Bana ne lazım Photoshop ve nota yazım programı. Photoshop wine ile çalışıyor sanırım. Nota yazım programı da en iyisi var zaten linuxta. Ama bir şekilde çok hoş müzikler yükledim. DVD okuyucu da olmadığı için bir türlü geçiş yapamıyorum.. Biraz da tembellikten galiba :)
Kullanıcı avatarı
Arkantos
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen malzeme_muhendisi » 29 Oca 2010, 23:49

Selam Arkantos, 2-3 kişi bir araya gelince Gentoo Türkiye topluluğu oluyoruz. Gülsem mi ağlasam mı bilemedim. :)

Ben de Gentoo 2007 LiveCD'sini kurmaya çalışmıştım. USE flag seçimi ve CFLAGS/CXXFLAGS vs.. gibi değişkenleri seçebiliyordum. Daha sonradan tüm sistemi tekrar derleyerek, temizlik yaparak iş gören bir Gentoo kurulumuna dönüştürülebilir tabii ama buna harcayacağım eforu stage3 kurulumuna harcarım. :) Neyse... :)

Bana ne lazım Photoshop ve nota yazım programı. Photoshop wine ile çalışıyor sanırım.

Çalışıyor olması lazım, Gentoo'ya bekleriz... Zaten az kişiyiz bi adam daha azalmayalım. :)
Gentoo
Kullanıcı avatarı
malzeme_muhendisi
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

***removed***

Mesajgönderen seqizz » 29 Oca 2010, 23:54

***removed***
En son seqizz tarafından 25 Kas 2015, 21:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
seqizz
Forum Gurusu
Forum Gurusu

Livecd 10.0 Live cd "Root olamıyorum"

Mesajgönderen papyrux » 31 Oca 2010, 23:33

Gentoo 10.0 LiveDVD ile açtığım oturumda "root" olamıyorum.

"Gentoo" kullanıcı adı ve "gentoo" şifresi ile oturum açmabiliyorum.

Gento adı ile oturum açtıktan sonra terminalden
Kod: Tümünü seç
gentoo@livecd $ su
Password: _

root olmak için gerekli şifreyi bilmiyorum. O sebeten root olamıyorum.
Gento'yu denemek için virtualbox üzerinden kurulum yapmaya çalıştığımı belirteyim. Şu anda livecd ile ortam açılıyor. Her şey gayet düzgün çalışıyor.
Livecd yerine sistemin kendisini kurmaya karar verdim.
kurulum için "# /cdroms/cdroom0" ı mount etmem lazım root olamadığım için mount işlemini yapamıyorum. Araştırmaya devam ediyorum.
Bir sonuç çıkarsa hemen ayrıntıları aktarırım.
Ben bulmadan evvel, bir bilen olur belki foruma yazayım dedim. :)
Kullanıcı avatarı
papyrux
Üye
Üye

Mesajgönderen papyrux » 01 Şub 2010, 03:14

Sanırım çöüzümü buldum :D
aşağıdaki gibi root olmaya çalışırsan olmaz tabi...
gentoo@livecd $ su
Password: _

Doğrusu;
gentoo@livecd $ sudo su
Livecd gentoo # _

şeklinde olacakmış...
:roll: :D
Ah bu kafam ahhh :!:
Kullanıcı avatarı
papyrux