Gentoo'nuz kaç saniyede açılıyor.

Gentoo'nuz kaç saniyede açılıyor.

Mesajgönderen malzeme_muhendisi » 15 May 2008, 17:17

Selamlar,

Bildiğiniz gibi Gentoo hızlı olmasıyla ünlü bir dağıtım. Benim Intel Core 2 Duo 1.83 GHZ gücündeki işlemciye sahip 1GB RAM'li dizüstüm yaklaşık 30 saniyede GDM ekranına geliyor. Open RC(paralel boot etkin) ve baselayout2 kullanıyorum. Kernelin yüklenmesi 15 saniye(bence uzun), initten gdm'ye 15 saniye(yaklaşık olarak)

Gentoo forumlarında ve son olarak Pardus geliştiricileri listesinde kdm'ye gelme süresi için 17-20 sn gibi değerler gördüm. Acaba bunu nasıl yapıyorlar?

Aslında boot süresi pek umrumda değil ama nasıl aşağı çekilebilir diye merak ediyorum doğrusu...
En son malzeme_muhendisi tarafından 15 May 2008, 18:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Gentoo
Kullanıcı avatarı
malzeme_muhendisi
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

***removed***

Mesajgönderen seqizz » 15 May 2008, 18:00

***removed***
En son seqizz tarafından 25 Kas 2015, 23:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
seqizz
Forum Gurusu
Forum Gurusu

Mesajgönderen malzeme_muhendisi » 15 May 2008, 18:23

Bende open rc kullanıyorum ama sadece yükledim işte... Nasıl çalışır, mantığı ne falan hiç bilmiyorum. Ama hatırladığım kadarıyla 5 saniyelik bir hızlanma olmuştu.

Dosya sistemi olarak EXT3 kullanıyorum. Birde merak ettiğim şey şu hdparm mevzu. Hdparm bir hız artışı sağlar mı? SCSI sabit diske uygulanır mı?

Dediğim gibi 2-3 saniyenin bir önemi yok ama öğrenmek önemli... :)

Bir ara denerim ama benim için de sorun değil, uptime genelde 2 günü geçmeden yeniden başlatmıyorum bilgisayarı, o reset de sıkıntıdan...

Aslında senle ben aynı kafadan adamlarız. :D Yazdıklarından öyle anlıyorum.
Gentoo
Kullanıcı avatarı
malzeme_muhendisi
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen zupperman » 15 May 2008, 18:28

gentoo varken 20 sn kadardı genelde daha aşağı düşen yok ama bende merak ediyorum pardus suse ve mandriva nasıl hızlı çalışıyor :D
Kullanıcı avatarı
zupperman
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen malzeme_muhendisi » 15 May 2008, 18:36

zupperman yazdı:gentoo varken 20 sn kadardı genelde daha aşağı düşen yok ama bende merak ediyorum pardus suse ve mandriva nasıl hızlı çalışıyor :D

Eğer GDM/KDM ekranına geliş süresi 20 saniye ise bende bir terslik var demektir.
Kod: Tümünü seç
# rc-status
Runlevel: default
 dbus                                                                                                                                                [  started  ]
 syslog-ng                                                                                                                                           [  started  ]
 acpid                                                                                                                                               [  started  ]
 hald                                                                                                                                                [  started  ]
 xdm                                                                                                                                                 [  started  ]
 powersaved                                                                                                                                          [  started  ]
 NetworkManager                                                                                                                                      [  started  ]
Runlevel: UNASSIGNED
 fsck                                                                                                                                                [  started  ]
 net.lo                                                                                                                                              [  started  ]
 dhcdbd                                                                                                                                              [  started  ]
 termencoding                                                                                                                                        [  started  ]
 udev-postmount                                                                                                                                      [  started  ]

Çalışan servisler bunlar. GRUB'dan sonra INIT'in devreye girmesi 15 saniye alıyor. Bence uzun, sizce nasıl?
Gentoo
Kullanıcı avatarı
malzeme_muhendisi
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen elektronist » 15 May 2008, 21:24

Selamlar

boot zamanının optimizasyonu için bootchart isimli bir araç var.

http://www.bootchart.org/samples.html

Bu sayfada yer alan Mandriva linki kırık ama aşağıdakini kullanabilirsiniz.

http://wiki.mandriva.com/en/Development ... timisation

Aramadım ama büyük bir olasılıkla Gentoo wikisinde güzel dökümanlar bulabilirsiniz. Yukardaki araç klasik ve güvenilir init sistemini kullananlar için.

Açılış zamanını azaltmak güzel bir şey ama bana göre açılış zamanının azaltılması ile kaybedilenler ve kazanılanların birlikte düşünülmesi gerekir. Açılış zamanının azaltılmasında temel olarak kullanılan sistemlerin birisi paralel init yani pinit. Bootchart ile durum izlenebilir. Bir diğer başvurulan süre azaltma yöntemi ise yapılan işlemi azaltma, yani açılışta birtakım servislerin çalıştırılmaması ve birtakım işlemlerin yapılmaması. Bu ise kullanımda konfor ve belki de zaman kaybı olarak size dönecektir.

Açılış zamanlarının karşılaştırılması sistemin özellikleri ile çok yakından ilgilidir. Bu nedenle 17 saniye gibi uçuk rakamların hangi sistemde ve hangi koşullarda elde edildiğinin net bir şekilde açıklanması gerekir. Bugüne kadar pek yapmadım ama karşılaştırmak gerekirse aynı sisteme kurduğum Pardus ve Mandriva arasında oldukça büyük farklar vardı. Bu işlemi Pardus ve Mandriva'yı karşılaştırmak için yapmadığımı, her ikisini de denemek için kurduğumu belirteyim.

Sistem C1700, 256 MB SDRam, 10 GB HDD, GeForce2 ekrarn kartı.
Kurulum için Pardus 2007 tek CD olduğu için Mandriva'yı da OneCD olarak kullandığım kurulumu ele alıyorum. (Üzerirnden biraz zaman geçtiği için dakikaları tam olarak hatırlamasam da yaklaşık değerlerdir.) Kurulumda sistemlerin kendi ayarlarını olduğu gibi bıraktım. Açılış süresi ise bilgisayarın düğmesinden açtıktan sonra KDE masaüstünün açılıp işlemlerin durduğu ana kadar, kullanıcı giriş işlemleri için geçen süre çıkarılmış olarak ele alıyorum.

Pardus kurulumu 1 saat 30 dakika. Açılışı 1 dakika 45 saniye.
Mandriva kurlumu 35 dakika. Açılışı 1 dakika 25 saniye.

Kurulum ve açılış bu şekilde iken, kullanımda Pardus'un belirgin bir şekilde Mandriva'dan yavaş olduğu görülüyordu. (Bunun için zaman tutmaya gerek görmedim. Yukarda belirttiğim gibi kurulum amacım karşılaştırma yapmak değildi.)

Bu noktada aslında açılışın süresinin yanında çalışmanın hızlılığı ve konforun sorgulanması gerektiğini düşünüyorum. Ben kısa bir açılış yerine konfor ve hızlı çalışmayı tercih ederim. Burada konfor ile hızlı açılış birbirini etkileyebilir ama hızlı çalışma bunlarla ilgili değil gibi görünüyor. Birçok kişinin de belirttiği gibi bazı dağıtımların daha hızlı çalışmasının nedenini ben de tam olarak kestiremiyorum.
Kullanıcı avatarı
elektronist
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen zupperman » 15 May 2008, 22:02

1dknın üstünde çıkmaması lazım bence yani

örn şu video
http://www.youtube.com/watch?v=C1Avg8umWNk
27sn de masaüstü hemde sanal makine
Edit:27 saniyenin ilk 6 saniyesini saymayın boşuna bekliyor enter a bas geç :D gdm ye kadar sayarsak 14-15 sn sanırım boot süresi :D

ben gentoo da boot süresini ne kadar yapabilirim diye çok zorlayarak bir deneme yapmıştım ama boşuna bir denemeydi :D windows için de aynısını yaptım 35 sn civarına indirmiştim (servislerin bazılarını kapatıp işlemcinin cache desteğini windowsda kullanarak)

Normal kullanacağınız bilgisayarlarda böyle şeylere gerek olmadığı görüşündeyim açılış süresi değil açılıştan sonra ne yapabildiği önemli bence :D

-----------------------------------------------
youtube açıldı diye biliyorum dns kullandığım için giriyor da olabilirim :D
Kullanıcı avatarı
zupperman
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen malzeme_muhendisi » 15 May 2008, 22:16

elektronist yazdı:Bu noktada aslında açılışın süresinin yanında çalışmanın hızlılığı ve konforun sorgulanması gerektiğini düşünüyorum. Ben kısa bir açılış yerine konfor ve hızlı çalışmayı tercih ederim. Burada konfor ile hızlı açılış birbirini etkileyebilir ama hızlı çalışma bunlarla ilgili değil gibi görünüyor. Birçok kişinin de belirttiği gibi bazı dağıtımların daha hızlı çalışmasının nedenini ben de tam olarak kestiremiyorum.

Kesinlikle haklısınız. Benimki sadece merak.... Daha önce belirttiğim gibi boot süresiyle pek ilgilenmiyorum aslında. Gentoo sistemim 45-50 saniye gibi bir sürede kullanıma hazır hale geliyor(herşeyiyle beraber) ve konforumdan hiçbir şekilde ödün vermiyorum.

İyi çalışmalar...
Gentoo
Kullanıcı avatarı
malzeme_muhendisi
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

***removed***

Mesajgönderen seqizz » 15 May 2008, 23:24

***removed***
En son seqizz tarafından 25 Kas 2015, 23:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
seqizz
Forum Gurusu
Forum Gurusu

***removed***

Mesajgönderen seqizz » 15 May 2008, 23:27

***removed***
Kullanıcı avatarı
seqizz
Forum Gurusu
Forum Gurusu

Mesajgönderen Arkantos » 26 Eki 2008, 21:53

Bir de InıtNG (next generation init system) var hızlı açılış için. Hatırladığım kadarıyla eski bilgisayarımda baya bir hızlanma sağlıyordu. Gentoo için kurulum:

http://www.initng.org/wiki/Install_Gentoo
Kullanıcı avatarı
Arkantos
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Arkantos » 29 Eki 2008, 02:16

Bu arada sistemin hizli acilmasindan bahsetmisken Intel'de acik kaynak kod departmaninda calisan iki tane muhendis sistemin acilisindan ekran yoneticisi gelene kadar ortalama bir Linux makinede 45 saniye olan sureyi 5 saniyeye dusurmusler.Burada initrd hic kullaniyormus. Ama ornegin X11 acilirken arka planda ekran modunu ayarliyor gerekli klavye haritalarini yukluyor vs.. Kisacasi su anda X11 ve udev gibi uygulamalar yuzunden bu tam anlamiyla bir performans artisi saglamiyormus. Ama gelistiriliyor tabi.. Makalenin tamami http://my.stargazer.at/2008/10/28/speeding-up/lang/de adresinde ..
Kullanıcı avatarı
Arkantos
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Dön Gentoo

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir