Thunderbird ve GnuPG ile güvenli haberleşme

Dergimiz hakkında öneri ve eleştirileriniz...

Thunderbird ve GnuPG ile güvenli haberleşme

Mesajgönderen fortran » 23 Tem 2017, 13:22

Resim
“İlk örneklerini altmışlı yıllarda gördüğümüz e-posta sistemi, zaman içinde hızla evrilerek günümüzdeki şeklini aldı. Bu süre zarfında doğal olarak kullanıcıların ihtiyaçları da değişti. İlk çıktığı zamanlarda akademik iletişim hizmetini gören e-posta teknolojisi günümüzde artık temel iletişim ihtiyaçlarımız arasında önemli bir yer edinmiş durumda. Elektronik posta teknolojisinin yaygınlaşıp, hayatımızın her alanına girmeye başlamasıyla, kötü amaçlı e-postalar da kullanıcılar için büyük bir problem haline geldi. 2010 Ağustos tahminlerine göre her gün gönderilen e-postaların 200 milyar adedi1 spam adı verilen istenmeyen postalardan oluşuyor. E-postaların bir güvenlik sorunu haline gelmesi, geliştiricileri ister istemez çözümler aramaya itti. Bunun sonucu olarak, gönderenin doğrulanması için sertifika ya da şifreleme çözümleri ortaya çıktı.” Çağrı Emer‘in yazdığı bu e-kitapta; GnuPG temelli Enigmail eklentisi ile Thunderbird üzerinden gönderilen postaların nasıl imzalandığı ve şifrelendiği anlatılıyor.

Çağrı Emer’in “Thunderbird ve GnuPG ile Güvenli Haberleşme” adını taşıyan e-kitabını aşağıdaki linklerden edinebilirsiniz.

Thunderbird ve GnuPG ile Güvenli Haberleşme
[url]https://sudo.ubuntu-tr.net/assets/post/thunderbird-ve-gnupg-ile-guvenli-haberlesme/thunderbird-ve-gnupg-ile-guvenli-haberlesme.pdfThunderbird ve GnuPG ile Güvenli Haberleşme[/url]

getgnu
Kullanıcı avatarı
fortran
Forum Gurusu
Forum Gurusu
 
Mesajlar: 4496
Kayıt: 26 Kas 2006, 01:00

Dön LINUXnet

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron