Pardus

Dergimiz hakkında öneri ve eleştirileriniz...

Pardus

Mesajgönderen fortran » 01 Nis 2016, 07:26

Resim
Şenol Aldıbaş, Ömer ÇAkmak, Aslı Koplay ve Seda Arık tarafından yazılan Pardus adlı e-kitap, bir “Giriş” yazısı ile başlıyor. Burada yazarlar kısaca şunlara değiniyorlar: “Özgür Yazılım; kullanıcıya çalıştırmanın yanı sıra sahipli yazılımların aksine kopyalama, dağıtma, inceleme, değiştirme ve geliştirme özgürlüklerini tanıyan yazılım türüdür. Özgür Yazılımlarla ilgili genellikle yanlış anlaşılan konu özgürlüğün ekonomik boyutta anlaşılması, tüm özgür yazılımların ücretsiz zannedilmesidir; oysa özgür yazılım ile kastedilen özgürlük, yazılımın kullanım hakları ile ilgilidir, ekonomik boyutu ile ilgili değildir. Genellikle özgür yazılımlar ücretsiz olmakla beraber, ücretli de olabilirler, fakat kaynak kodları ücretlendirmelerinden bağımsız olarak açıktır. Bir yazılımın, ‘özgür yazılım’ olarak değerlendirilebilmesi için yazılımın kullanıcısına neleri sağlaması gerekir? Özgür Yazılım Vakfı’nın bu konuyla ilgili belirlediği dört özgürlük unsuru vardır…”

“Özgürlük 0 : Her türlü amaç için yazılımı çalıştırma özgürlüğü.
Özgürlük 1 : Yazılımın nasıl çalıştığını inceleme ve kendi gereksinimleri doğrultusunda değiştirme özgürlüğü. Yazılım kaynak koduna erişim bunun için bir ön şarttır.
Özgürlük 2 : Kopyalarını dağıtma ve toplumla paylaşma özgürlüğü. Bir özgür yazılım herkesçe istenilen sayıda makineye kurulabilir, kopyası çıkarılabilir ve istenilen kimselere dağıtılabilir, hatta satılabilir.
Özgürlük 3 : Yazılımı tüm toplumun yarar sağlayabileceği şekilde geliştirme ve geliştirilmiş haliyle yayınlama özgürlüğü. Yazılım kaynak koduna erişim bunun için de bir ön şarttır.”

Pardus’un geçmişine ilişkin olarak da şunlar sıralanmış: “2003 yılı içerisinde Türkiye’de Tübitak tarafından dünyadaki benzer uygulamalar, yazılım sanayisinin mevcut durumu ve eğilimi araştırılmış ve ulusal bir dağıtım gerekliliği göz önüne alınarak Pardus Projesi’nin temelleri atılmıştır. Pardus Projesi’nin hayata geçmesi 2004 yılında teknik ekibin oluşturulmasıyla başlamıştır. Proje kapsamında 2005 yılı başlarında Pardus’un bir deneme sürümü , aynı yıl sonunda da Pardus’un ilk kararlı sürümü çıkartılmıştır. 2005 yılından bu yana da Pardus TÜBİTAK’ın liderliğinde ve ağırlıklı olarak TÜBİTAK tarafından geliştirilmektedir. Pardus projesi günümüzde, «kurumsal destek alan bir özgür yazılım projesi» olarak yeniden yapılanmaktadır. Bu sürecin sonunda ürünler bazında Pardus’un şu şekilde olması planlanmaktadır;

• Camia tarafından sürdürülen dağıtım (Topluluk Sürümü)
• Kurum (TÜBİTAK) tarafından sürdürülen dağıtım (Kurumsal Sürüm)
• Kurum (TÜBİTAK) tarafından desteklenen çok sayıda özgür yazılımlar (Uygulama Yazılımı)

Pardus 2013 sürümü ile Debian tabanına geçiş yapmıştır. Dünyada yaygın bir geliştirici kitlesi olan Debian paket sistemine geçiş ile yazılım geliştirmede zaman faktörü ve sistem güncelliği sorunları ortadan kalkmıştır.”

Kapsamlı ve dikkatli bir biçimde yazılmış olduğu genel kabul gören Pardus adlı e-kitabı edinmek için tıklayınız.

getgnu
Kullanıcı avatarı
fortran
Forum Gurusu
Forum Gurusu
 
Mesajlar: 4496
Kayıt: 26 Kas 2006, 01:00

Dön LINUXnet

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron